Bush: Zkázu po Katrině překonáme jako 11. září

New York si v neděli připomene čtvrté výročí teroristického útoku na Světové obchodní středisko. Prezident George Bush uctil památku obětí při ceremoniálu před Bílým domem a nyní se opět chystá do oblastí zdevastovaných hurikánem Katrina. Američany se snažil povzbudit, že jejich země dokáže zkázu překonat stejně jako následky 11. září 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident George Bush na místě neštěstí | Foto: AFP

Po bývalém starostovi New Yorku Rudi Giulianim, který vyzval k odložené sporů o rychlosti pomoci New Orleans na později a připomněl příkladnou jednotu politiků po 11. září 2001, řekl i prezident Bush, že se nyní Američané spojili, aby pomohli obětem hurikánu stejně jako po atentátech.

"Dnes musí Amerika čelit další pohromě, která způsobila zkázu a ztráty na lidských životech. Tentokrát ale ničení není dílem zloby špatných lidí, ale následkem běsnění vody a větru. Amerika překoná tuto těžkou zkoušku a vyjde z ní posílena," řekl Bush den předtím, než budou u Ground Zero příbuzní číst jména svých blízkých, kteří zahynuli v troskách Světového obchodního střediska.

Kritici Bushovi vyčítají, že nedokázal na vážnou situaci kolem hurikánu Katrina reagovat stejně rozhodně jako po zářijových teroristických útocích. Tehdy se mu podařilo získat silný kredit, což potvrdily i příznivé výsledky průzkumů veřejného mínění, a podpořili ho i opoziční demokraté. Tentokrát si však jak veřejnost, tak opozice kladou veřejně otázky, proč federální úřady reagovaly na katastrofu s takovým zpožděním.

Nově se ozývají i kritické hlasy poukazující na rozvleklou válku v Iráku, do níž Bush zatáhl USA s poukazem na hrozbu zbraní hromadného ničení. Ukázalo se, že v prvních dnech po řádění Katriny nemohly zasáhnout jednotky lousianské národní gardy, protože podstatná část z nich i s technikou podporuje americkou armádu v Iráku. Bushova administrativa přitom tvrdí, že válka v Iráku pomoc jihu USA nijak neovlivnila.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme