Bush zmrazil finanční zdroje teroristů

Prezident George Bush vydal příkaz zmrazit veškeré finanční zdroje teroristům na území USA. Zároveň varoval, že Spojené státy zmrazí účty zahraničních bank, které odmítnou s Washingtonem spolupracovat. Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft potvrdil, že na základě varování FBI americká vláda zakázala používat nad územím Spojených států používat práškovací letadla. Podle FBI jeden z únosců letounu, který narazil do mrakodrapu v New Yorku, se před útokem na Floridě zajímal o nákup práškovacího letadla. Počet lidí pohřešovaných v troskách Světového obchodního střediska v New Yorku se zvýšil na 6453.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Bush na dnešní tiskové konferenci opět zdůraznil, že válka proti terorismu bude probíhat na několika frontách. Bush oznámil, že dnes podepsal příkaz, který zmrazuje účty asi 30 organizací, jednotlivců a charitativních skupin napojených na teroristy, a zakazuje s nimi provádět jakékoliv finanční transakce. Bush připustil, že finanční zdroje organizace Al-Kaidá Usámy bin Ládina existují především mimo území Spojených států. Americký prezident proto varoval zahraniční banky, které se nepřipojí k americkým opatřením, že americké ministerstvo financí má mechanismy pro zmrazení jejich účtů ve Spojených státech.

Prezident se také sešel s kanadským premiérem Jeanem Chrétienem, který podpořil americkou válku proti terorismu. Chrétien potvrdil, že Bush nepožádal Kanadu o žádnou vojenskou pomoc.

Spojené státy zneklidňuje hrozba biologických a chemických zbraní, podle ministra obrany Donalda Rumsfelda ale nemají žádné důkazy o tom, že by pachatelé teroristických útoků měli v úmyslu takové zbraně použít. Americký týdeník Time ve svém dnešním vydání informuje, že mezi osobními věcmi jednoho z mužů podezřelých z účasti na atentátech byla nalezena příručka pro použití zemědělských letadel, která rozprašují postřik na plodiny. Takové letadlo by se podle týdeníku dalo zneužít i k rozprašování jedovatých prostředků. S ohledem na toto nebezpečí byly nad územím Spojených států zakázány vzlety všech zemědělských postřikovacích letadel. Federální úřad pro vyšetřování také vyzval zemědělce, aby byli obezřetní.

Počet lidí pohřešovaných v troskách Světového obchodního střediska v New Yorku se zvýšil na 6453. Jak oznámila newyorská radnice, počet pohřešovaných se zvýšil po důkladnějších kontrolách různých seznamů. Mluvčí newyorského starosty Sunny Mindelová uvedla, že počet pohřešovaných může i nadále kolísat, protože se prověřují seznamy lidí z různých zdrojů. Zatím bylo vyproštěno z trosek 261 těl a 194 obětí se podařilo identifikovat.

Zástupci křesťanské, židovské a muslimské víry se spolu s tisícovkami Newyorčanů na stadionu baseballového týmu Yankees v Bronxu pomodlili za téměř 7 tisíc obětí teroristických úderů. Záchranáři na jižním Manhattanu pokračují i přes téměř nulové naděje v pátrání po lidech, kteří přežili. Jediných pět živých obětí se podařilo vyprostit během prvních 24 hodin po zřícení obou mrakodrapů. Mezitím ve Washingtonu činitelé vlády prezidenta Bushe opět vyzvali Taliban, aby vydal Usámu bin Ládina. Poradkyně pro národní bezpečnost Condolleza Riceová prohlásila, že USA nevěří tvrzení Talibanu, podle kterého bin Ládin zřejmě opustil území Afghánistánu. Prezident Bush by měl dnes vydat nařízení, ve kterém vyjmenuje jednotlivé teroristické skupiny a jednotlivce a zmrazí jejich finanční zdroje ve Spojených státech.

Rusko povolí Spojeným státům využití svého vzdušného prostoru pouze pro humanitární účely. Prezident Vladimir Putin také znovu potvrdil, že neplánuje vyslat do Afghánistánu ruské vojáky. Afghánské protitalibanské opozici Rusko poskytne zbraně a další vojenské vybavení. Putin to oznámil po jednání s představiteli obou komor parlamentu, které mělo za cíl stanovit formu spolupráce se Spojenými státy při jejich chystaných útocích proti teroristům. Postoj Kremlu je rozhodující, protože do sféry jeho vlivu spadají tři středoasijské republiky sousedící s Afghánistánem.

Na 240 miliónů dolarů ve zlatě a stříbře je pohřbeno pod Světovým obchodním střediskem v New Yorku. Podle agentury AFP jde o téměř 380 tisíc uncí zlata v hodnotě sto miliónů dolarů a o více než 30 miliónů uncí stříbra v hodnotě 140 miliónů dolarů. Drahé kovy jsou majetkem Newyorské obchodní burzy, která měla až do 11. září sídlo ve Světovém obchodním středisku. Prostory, kde se zlaté a stříbrné tyče nacházejí, byly prý zajištěny ještě předtím, než se budovy následkem teroristických útoků zřítily. Podle dozorčí komise, která sleduje obchodování se surovinami, se celá oblast hlídá. Nemělo by tak hrozit nebezpečí krádeže.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme