Bush znovu žádá okamžitý odsun Izraele

Americký emisar Anthony Zinni předal izraelskému premiérovi poselství prezidenta George Bushe. Bush v něm naléhavě vyzývá k okamžitému odsunu izraelských jednotek z obsazených palestinských území. Izraelský rozhlas v noci oznámil, že izraelská armáda v nejbližších hodinách zahájí stahování svých jednotek ze dvou palestinských měst - Kalkílije a Tulkarmu na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Americký prezident George Bush znovu vyzval Izrael k okamžitému stažení z palestinských území. Při svém vystoupení před novináři byl, jak hlásí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, zjevně zklamaný. "Svůj požadavek stažení bez prodlevy jsem myslel vážně. Myslím vážně i svůj požadavek, aby arabský svět jednoznačně odsoudil teroristické činy a zakročil proti nim", řekl americký prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o výzvě Bushe

Bush poprvé vyzval Izrael ke stažení izraelských jednotek minulý týden, kdy oznámil cestu ministra zahraničí Colina Powella na Blízký východ. Výzvy Bílého domu izraelské vládě, palestinskému předákovi Arafatovi a arabským zemím ale zatím zůstávají bez podstatné odezvy.

Do výbušné oblasti nyní míří šéf americké diplomacie Colin Powell. Svou mimořádnou blízkovýchodní misi zahájí v Maroku. V rozhovorech pro americké televizní stanice prohlásil, že pokud to okolnosti umožní, setká se i s palestinským předákem Jásirem Arafatem. To, zda ke schůzce skutečně dojde, bude záviset na možnosti přístupu k Arafatovi a na bezpečnostní situaci. Podle zástupce židovského státu při OSN se do Powellova příjezdu do Jeruzaléma izraelské jednotky stáhnou z palestinských měst.

Americký ministr zahraničí, o jehož misi rozhodl narychlo prezident Bush minulý týden, se snažil zchladit očekávání, když varoval, že se mu možná nepodaří přimět obě strany k příměří. Powell dnes zamíří do Maroka, kde o víkendu proběhly obrovské protiamerické protesty. Jeho mise bude pokračovat do Egypta, Španělska a koncem týdne navštíví Izrael.

O tom, že jeho diplomatická mise nebude snadná, svědčí i poslední prohlášení izraelského premiéra Ariela Šarona. Ten uvedl, že ofenzíva na Západním břehu Jordánu bude navzdory výzvám Spojených států pokračovat. V projevu před izraelským parlamentem Knesetem zároveň řekl, vojenská operace skončí tak rychle, jak to bude možné. Izraelský premiér vyzval světové společenství, aby přimělo Palestince ukrývající se v betlémské bazilice Zrození Páně, aby se vzdali.

Armáda bude prý svaté místo obléhat, dokud palestinští ozbrojenci nekapitulují. Šaron zároveň obvinil palestinského vůdce Jásira Arafata z toho, že nastolil režim teroru. "Arafat stojí za skupinou vrahů, kteří se snaží vyhnat Izraelce z jejich území. Dává těmto lidem peníze a posílá je zabíjet. Existuje mnoho důkazů, které to dosvědčují."

Izraelský premiér je připraven sejít se s vůdci arabských zemí a jednat s nimi o míru.

Rada bezpečnosti OSN po dvouhodinovém zasedání za zavřenými dveřmi vydala v noci na pondělí prohlášení, v němž vyjádřila své obavy ze skutečnosti, že Izrael zatím ignoruje opakované výzvy ke stažení jednotek z palestinských měst. Rada bezpečnosti se opět schází dnes, aby mimo jiné separátně vyslechla zástupce Izraele a Palestinců při OSN. Jedná se už o sedmé zasedání Rady během 11 dní.

Velvyslanec Izraele při Spojených národech Jehuda Lankri před jednáním v rozhovoru pro televizní stanici CNN prohlásil, že izraelské jednotky se stáhnou z palestinských měst před příjezdem amerického ministra zahraničí Colina Powella do Jeruzaléma koncem tohoto týdne. Palestinský zástupce u OSN ve stejném rozhovoru obvinil židovský stát, že podkopává Powellovu blízkovýchodní misi.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme