Bush ztrácí trpělivost s inspektory

Americký prezident George Bush nevidí důkazy, že by se Irák odzbrojoval. Bagdád má poslední šanci dokázat opak. Podle amerického prezidenta není odzbrojení úkolem inspektorů, ale Saddáma Husajna. Bílý dům proto začíná být nervózní z protahujících se inspekčních plánů OSN. Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix přitom v pondělí prohlásil, že by jeho týmy potřebovaly ještě několik měsíců, aby dokončily v Iráku pátrání po zbraních hromadného ničení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Podle Bílého domu brzy vyprší čas, který měl Saddám Husajn na strategické rozhodnutí o vlastním odzbrojení. Prezident Bush ještě nevydal pokyn o vojenské akci, ale zdroje v Pentagonu uvádějí, že jednotky vyslané do Perského zálivu počítají s rozkazem k útoku.

Podle mluvčího Bílého domu Ariho Fleishera nemůže Saddám Husajn natahovat svět donekonečna. Prezident Bush reagoval podrážděně na žádosti spojenců o to dát zbrojním inspektorům více času.. Bush je unaven jejich časovými plány a 28. ledna v Poselství o stavu unie by mohl oznámit odpočítávání posledních dní iráckého režimu. Nesázejte na jinou alternativu než je válka, řekli znalci Bushova uvažování časopisu Time.

Tato slova potvrdil také americký velvyslanec v české republice Craig Stapleton. Američané sice podle diplomata podporují práci zbrojních inspektorů OSN, ale nemohou čekat celý rok, který by byl v ideálním případě zapotřebí k dokončení kontrol v Iráku. Šance, že by hrozící ozbrojený konflikt bylo možné odvrátit, je tak podle Stapletona mizivá.

"Existují scénáře, že by Saddám Husajn odešel do exilu, že by radikálně změnil svůj přístup, nebo že by byl svržen. Jsou to ale všechno velmi nepravděpodobné varianty. Převrat by byl samozřejmě vítaný, ale Husajn dokázal vyvinout systém dvojníků a trojníků, neustálých přesunů z místa na místo, takže představuje velmi obtížný terč. Kdykoliv se plánovalo spiknutí, vždycky včas zabil všechny skutečné i domnělé organizátory," uvedl velvyslanec.

Přesvědčit zbrojní inspektory, aby vyslýchaly irácké vědce mimo vlast se v noci na dnešek v New Yorku pokoušela poradkyně pro národní bezpečnosti Bushovy administrativy Condoleeza Riceová. V sídle OSN jí přijal šéf zbrojních inspektorů Hans Blix, který se už dříve nechal slyšet, že specialisty nemůže k odjezdu ze země nutit.

Spojené Státy věří, že rychlou cestou, jak získat důkazy o utajených zbrojních programech Saddámamova režimu, by byly rozhovory s iráckými vědci a techniky. Ti by mohli bez obav vypovídat, pouze poté, co by s rodinami Irák opustili a získali záruky bezpečnosti. Američané jim navíc nabízejí politický azyl.

Inspektoři mají zatím v plánu zahájit tento týden výslechy v Iráku pokud možno bez přítomnosti iráckých špehů. I když z newyorské schůzky Hanse Blixe s Condoleezou Riceovou nejsou známy podrobnosti, předpokládá se, že se jednalo také o předání informací amerických tajných služeb a o poskytnutí výzvědných letounů řízených americkými piloty.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme