Bushe bude v Londýně hlídat 14 tisíc policistů

Bezpečnostní opatření v Londýně a příprava na čtyřdenní státní návštěvu amerického prezidenta George Bushe jsou v plném proudu. Před návštěvou prezidenta, jeho manželky Laury a jejich doprovodu byly rozsáhlé porady mezi šéfy britské a americké bezpečnosti. O co v těch poradách šlo, bylo sice důvěrné, ale například londýnský starosta Ken Livingstone již před několika dny prohlásil, že některé požadavky Američanů byly naprosto nepřijatelné - například odmítl jejich požadavek, aby ostraha v Londýně byla na takovém stupni, že by se prakticky zastavil ekonomický život metropole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Zdroj: ČTK

Původně se hovořilo o tom, že sem s prezidentem přijede kolem tisícovky pracovníků amerických bezpečnostních služeb, tak ten počet se snížil na něco přes 200. Jinak celkem je v pohotovosti 14 tisíc britských policistů, což je zhruba každý devátý britský policista, jak psaly noviny." Atentát na premiéra nebyl po více než 190 let," říká Livingstone.

V Británii se mluvilo i o tom, že si Američané vynutili, aby nad Buckinghamským palácem, kde bude prezident ubytován, hlídkoval americký vrtulník Black Hawk. Včera byl v televizi BBC rozhovor se zástupcem náčelníka londýnské policie a jedna z otázek o bezpečnostních opatřeních se týkala právě tohoto amerického vrtulníku. Zástupce náčelníka policie tuto informaci rezolutně odmítl, stejně jako odmítl několik dalších informací, které otiskly senzacechtivé noviny. Přiznal však, že celkové odhadované náklady na bezpečnostní opatření, přes 5 milionů liber, mohly být vynaloženy jinde. Také potvrdil to, co naznačil už londýnský starosta, totiž že během cest prezidentské kolony po Londýně se nebude zavírat na delší dobu centrum Londýna, nýbrž pouze jednotlivé ulice v okolí trasy a hned poté budou tyto ulice znovu otevírány. Jinými slovy, ekonomický život Londýna se nezastaví, i když ostraha má být velmi důkladná.

Také proskočily zprávy o údajné hrozbě teroristů Al Káida během Bushovy návštěvy. Mluvčí policie uvádějí, že nejde o hrozbu konkrétní, nýbrž nepřímou. Nakonec stačí si uvědomit, že v Británii žijí podle odhadů přes dva miliony muslimů, což podle nedávné zprávy jedné nezávislé bezpečnostní agentury představuje samo o sobě značnou hrozbu. O hrozbě Al Káida v Londýně hovoří bezpečnostní analytici už nějakou dobu, tak nyní u příležitosti návštěvy amerického prezidenta tyto obavy znovu zintezivněly. Z teroristického útoku by policie měla pochopitelně největší obavy, ovšem informace o této hrozbě byly a jsou dost kusé.

Policie se připravuje i na demonstrace, mají být všude po celou dobu Bushovy návštěvy. Největší demonstrace se má odehrát v centru Londýna ve čtvrtek. Bude to protestní pochod koalice "Zastavte válku", očekává se hojná účast, bude ale záležet i na počasí. Trasa vede kolem parlamentu a hlavní třídou Whitehall s ministerstvy, na nedalekém Trafalgarském náměstí bude zničena figurína prezidenta Bushe, kterou už mají demonstranti připravenou. Ukazovali ji v televizi, zřejmě ji chtějí spálit. To bude ovšem až ve čtvrtek.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme