Bushe čeká druhá inaugurace

Americký prezident George Bush oficiálně zahájí své druhé funkční období v úřadu. Inaugurační den zahájí ve Washingtonu bohoslužbou. Pak složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu před západním průčelím budovy Kongresu. Potom poobědvá s kongresmany, vykoná vojenskou přehlídku a odjede do Bílého domu. Slavnostní inaugurace se má zúčastnit čtvrt milionu lidí. Úřednickou metropoli Spojených států proměnili hosté z celé Ameriky v místo bujarých oslav. Během 4 dní se ve Washingtonu koná více než stovka večírků, bálů a slavnostních večeří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Prezident Bush se nechal slyšet, že tentokrát si chce inauguraci užít více než poprvé. Historik Donald Kennon připomíná, že se zúčastní představitelé všech tří pilířů americké federální moci. "Prezident skládá přísahu před budovou Kongresu na Capitol Hill, kde se zákonodárci scházejí. Přísahu skládá do rukou hlavního soudce Nejvyššího soudu." Od roku 1789, kdy složil přísahu první prezident George Washington se mnoho nezměnilo: "Prezident položí ruku na Bibli a na konci přísahy řekne: K tomu mi pomáhej Bůh a pak Bibli políbí."

Dnešní inaugurace se má zúčastnit 250 tisíc lidí. Mezi několika tisíci oficiálními hosty bude jeden zástupce z Česka. Jako při jiných podobných příležitostech, pozvali organizátoři českého velvyslance Martina Palouše. Ještě vpředvečer slavnostního aktu se okolnosti české účasti na inauguraci dolaďovaly. Nevyhnutelná účast na samotné přísaze znovuzvoleného prezidenta znamená pro Martina Palouše prosedět několik hodin v mrazivém počasí venku před budovou Kongresu. Sladkou náplastí je potom pro diplomata a jeho partnerku pozvání na jeden z 9 oficiálních plesů, Freedom Ball na Union Station. V hale hlavního nádraží se kromě diplomatů budou veselit inaugurační hosté z Aljašky a dalších méně významných amerických států a v kole se má objevit také první pár Ameriky.

Lidé, kteří přijeli oslavit znovuzvolení republikánského prezidenta, na projevech své radosti nešetří a nezaskočilo je ani vydatné sněžení v předvečer slavnostní inaugurace. Obyvavatelé hlavního města, kteří většinou volili demokrata Johna Kerryho, mizí z města a nechávají metropoli na pospas slavícím Republikánům. V předvečer dnešní přísahy prezidenta ozářil Washingtonskou oblohu ohňostroj.

4 členná rodina Headových z Alabamy dala ze letenky a třídenní pobyt ve Washingtonu 4 tisíce dolarů. Jeden z luxusních washingtonských hotelů prodal za 250 tisíc dolarů pobyt, v ceně jsou také dva herci předstírající ochranku. Některé hotely nabízejí také výpůjčky drahých kožichů.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme