Bushova kampaň proti Iráku získává podporu

Spojené státy zaznamenávají doma i v zahraničí výrazné úspěchy v kampani proti Iráku. V Kongresu se sjednocují stanoviska a v případě hlasování se čeká podpora plánům prezidenta George Bushe. Kromě toho se podařilo zlomit odpor klíčových arabských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Spojené státy přiměli Radu bezpečnosti OSN, aby začala projednávat podmínky pro Irák, které mají být součástí chystané rezoluce. Podle Colina Powella by měla být přijata během týdnů, ne měsíců.

Klíčový americký spojenec Saudská Arábie změnila názor a povolila použití amerických vojenských základen na svém území k akcím naplňujícím rezoluce OSN. Také další představitelé arabských zemí včetně Egypta a Libanonu požadují po Bagdádu návrat zbrojních inspektorů do Iráku a plnění rezolucí OSN.

Průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech ukazují rostoucí podporu Američanů pro Bushovu iráckou politiku. Také opoziční demokraté přislíbili republikánské administrativě schválení případné vojenské akce proti Saddámu Husajnovi.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme