Bushova vláda chce požádat o další miliardy na vojenské operace

Vláda prezidenta George Bushe má v úmyslu požádat o dalších zhruba 80 miliard dolarů na financování vojenských operací v Iráku a Afghánistánu v letošním roce. Celkem by tak na armádní operace USA v roce 2005 mělo být uvolněno rekordních 105 miliard dolarů. Představitelé Bílého domu odmítli možnost zvýšení částky na vojenské operace komentovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Foto: EPA

Podle zdrojů z vlády a Kongresu by ovšem toto rozhodnutí mohlo být oznámeno už dnes. Až 650 milionů dolarů z rozpočtu na vojenské operace podle očekávání připadne na zabezpečení humanitární pomoci, projekty obnovy a armádní akce v asijských státech postižených 26. prosince zemětřesením a tsunami. Vláda prý rovněž zvažuje zmírnění dluhů Indonésie, která byla přírodní katastrofou poznamenána nejhůře.

Předpokládá se, že žádost o zvýšení sumy na vojenské operace bude formálně předložena Kongresu ke schválení příští měsíc, poté co 7. února prezident George Bush představí svůj návrh rozpočtu na fiskální rok 2006. Celkový rozpočet pro americké vojenské operace na rok 2005 ve výši 105 miliard dolarů by byl 13krát vyšší než suma vyčleněná pro Agenturu pro ochranu životního prostředí, která má na starosti čistotu ovzduší, vody a půdy ve Spojených státech, a téměř stejně velký jako roční rozpočet státu Kalifornie, upozorňuje agentura Reuters.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme