Butinová obviněná ze špionáže žádá o deportaci do Ruska. Šance je už koncem dubna

Ruska Marija Butinová zadržená ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA požádala, aby byla po vynesení rozsudku deportována zpět do Ruska. Žádost podpořila i americká prokuratura. Předpokladem ale je, aby ji americký soud uložil trest vězení kratší, než je doba, kterou již strávila ve vazbě. Napsala to ruská redakce zpravodajského serveru BBC. Soud má vynést rozsudek 26. dubna, takže Butinová by se mohla vrátit už koncem dubna.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruska Marija Butinová zadržená ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA | Foto: Alexandria Sheriff's Office | Zdroj: Reuters

Devětadvacetiletá Ruska byla zadržena ve Washingtonu 15. července 2018. Americká prokuratura ji obvinila, že působí v USA jako nenahlášený agent v zájmu cizí mocnosti. Butinová to zprvu odmítala, v prosinci se však na základě dohody s vyšetřovateli k činu doznala.

‚Zacházejí s ní jako s nebezpečným zločincem.‘ Rusko si stěžuje na vězeňské podmínky Butinové

Číst článek

Média dříve psala, že ji přiznání dává šanci na nanejvýš půlroční trest vězení. Podle zákona jí hrozí až pět let za mřížemi a pokuta ve výši 250 tisíc dolarů (zhruba 5,7 milionu korun), upozornila ruská BBC.

Butinová se loni v prosinci přiznala, že se snažila proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy. Podle jejích obhájců byl kontaktem, který měl její informace předávat Moskvě, vlivný ruský politik a bývalý poslanec Alexandr Toršin, nynější viceguvernér ruské centrální banky.

Moskva obvinění vůči zadržené Rusce odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že o její příslušnosti k ruským rozvědkám žádná ruská tajná služba nic neví. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov pak prohlásil, že americká justice uplatňuje proti Butinové „zvláštní mučení“, které ji dovedlo k doznání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme