Byl morálním svědomím postkomunistické Evropy, píše se o Havlovi ve Francii
Zapojil divadlo do politiky, byl to obhájce lidských práv. O odchodu bývalého českého prezidenta Václava Havla informují televize, rádia i elektronická média po celém světě - i ve Francii. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes zaslal českému protějšku Václavu Klausovi soustrastný dopis. Uvedl v něm, že Francie Havlovou smrtí přišla o přítele.
Francouzský konzervativní deník Le Figaro napsal, že bývalý český prezident byl morálním svědomím celé postkomunistické Evropy. Podle něj byl Havel svobodným, poctivým a neúplatným mužem.
Podle publicity Martina Hyblera, který ve Francii žije, byl Havel v zemi pravděpodobně nejznámějším Čechem: „Myslím si, že neměl v tomto ohledu konkurenci.“
„Reakce na Havla byly, řekl bych, trošku rozporné podle aspektů Havlovy osobnosti, které se týkaly. Jakožto disident měl pověst v kruzích bojovníků za lidská práva, takových humanistů, potom jako dramatik měl pověst v intelektuálním prostředí a jakožto politik měl také samozřejmě pověst v politickém prostředí,“ vysvětluje Hybler.
„Pro Francouze bylo trochu nezvyklé, že se v jedné osobě kombinovaly tyhle ty tři aspekty. Francouzi mají prostě rádi jednotu stylu. Když je někdo politik, tak je politik, a není dramatik. Proto bych řekl, že pro Francouze byl Havel tak trochu enigmatickou osobou,“ upřesňuje Hybler.
Francouzská média připomínají Havlův podíl na pádu komunismu a následném přechodu k demokracii. Havel ale také často zastával odlišné politické názory, než jaké měla francouzská politická elita.
„Samozřejmě, že se ví, že Havel byl hodně proamericky orientován, a v době zejména Chiracova prezidentování se Francie snažila o trochu nezávislejší politiku. Dneska je Francie rovněž proamerická, takže ty rozdíly se smazaly a trochu se na ně také pozapomnělo,“ říká Hybler.