Byl tam se mnou bůh i ďábel, řekl zachráněný chilský horník

Už třicet horníků ze třiatřiceti se úspěšně dostalo ze zavaleného dolu, ve kterém strávili rekordních devětašedesát dní. Záchranná operace pojmenovaná San Lorenzo tedy svatý Vavřinec, což je v Chile patron horníků, jde zatím přesně podle plánu. Očekávané problémy se nezhmotnily a vytažení jednoho horníka tak v průměru trvá okolo čtyřiceti minut.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchrana horníků v Chile.

Záchrana horníků v Chile. | Zdroj: ČTK

„Byl tam se mnou bůh a byl tam se mnou i ďábel. Ale bůh nakonec vyhrál,“ popisuje situaci v dole Mario Sepúlveda. Je zatím jediný ze zachráněných horníků, který jakožto jejich mluvčí promluvil s novináři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér České televize Petr Zavadil a ředitel mostecké záchranné služby Josef Trykar v odpoledních Ozvěnách dne.

A svého krátkého projevu využil nejen k poděkování všem, kteří se na záchranných pracích podílejí, ale také ke kritice bezpečnosti v chilských dolech.

Zkušení horníci dlouho před katastrofickým závalem upozorňovali na padající kamení v dole San José, nikdo z vedení firmy je ale nevyslechl. Vyšetření příčiny závalu a případné odhalení viníka by mělo být další prioritou chilské vlády.

Záchranná akce probíhá dokonce lépe, než se původně očekávalo. „Předpokládalo se, že na záchranu každého horníka bude potřeba zhruba hodina. Teď to vychází na padesát minut,“ popsal z místa reportér České televize Petr Zavadil.

Dojemné chvíle. I pro novináře

Nejdojemnější byl podle něj výstup vůbec prvního zachráněného muže. „V tu chvíli v táboře Naděje propuklo naprosté šílenství, ale nejen ze strany příbuzných horníků, u kterých se to dalo očekávat, ale i u samotných novinářů, kteří podlehli dojetí,“ řekl Zavadil.

Zachránění muži jsou nyní postupně převáženi do nedalekého městečka Capiapó. Novináři k nim přístup zatím nemají. „Pobyt v nemocnici má kromě lékařského vyšetření ještě jeden důvod. Tím je jakási karanténa, která má horníkům dát ještě čas připravit se na obrovský zájem světových médiích,“ dodal Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel pro rozvoj a strategii OKD Ján Fabián v pořadu Stalo se dnes.

Podle ředitele mostecké záchranné služby Josefa Trykara se jedná o zcela unikátní akci. „Pro záchranáře je to nesmírně složité, protože se na ně upírají oči celé veřejnosti a oni vědí, že nesmí zklamat,“ podotkl Trykar.

Překvapený s rychlostí záchranné akce je i ředitel pro rozvoj a strategii OKD Ján Fabián. „Nic podobného se ještě na světě nestalo. Obvykle se takováto neštěstí dají řešit v řádu hodin. Ale dva měsíce ještě nikdy nenastaly,“ řekl Fabián. Připomněl, že se navíc původně předpokládalo, že budou záchranné práce trvat o dva měsíce déle.

A mohlo by něco podobného nastat i ve středoevropských dolech? Podle Fabiána prý ne. „Doufejme, že ne. My máme mnohem tvrdší předpisy. Vyloučit se sice nedá nic, ale ty bezpečnostní předpisy jsou přísnější,“ dodal.

Záchranná operace v dole San José by podle všeho měla skončit ve čtvrtek ráno tamního času. Podle Trykara se nikdo z horníků s největší pravděpodobností v budoucnosti už pod zem nevrátí.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme