Byli jsme lhostejní, říká šéfka organizace Hlas Beslanu

Přesně před třemi lety vyvrcholila v Beslanu na jihu Ruska tragédie, která si vyžádala přes 330 obětí. Ruské jednotky se rozhodly k záchranné operaci rukojmích, které už tři dny zadržovalo v místní škole čečenské teroristické komando. Ale ani po třech letech nejsou právě chyby ruských sil při osvobozování civilistů objasněny. A právě to nejvíce kritizují pozůstalí obětí. Nejhlasitěji bojuje za pravdu o Beslanu Ela Kesajeva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připomínka beslanské tragédie

Připomínka beslanské tragédie | Zdroj: ČTK

Ela Kesajeva přišla během teroristického útoku o dva syny. Jé šéfkou organizace Hlas Beslanu, která žádá objektivní vyšetření tragédie a uznání spoluviny ruských orgánů.

"Chceme přiznání viny, přiznání toho, že tak se s občany Ruska nejedná. Že každý život má svou cenu a je potřeba ho chránit. To jsme zatím z oficiálních míst neslyšeli," stěžuje si aktivistka, která žádá jediné. Pravdu. Odmítá totiž závěry parlamentní vyšetřovací komise.

"Nejsou nám zcela jasné detaily ohledně požáru, proč byly použity plamenomety a kolik přesně výstřelů bylo z tanků. O všem má konkrétní přehled vedení země, tajné služby nebo prokuratura, před vlastními občany to ale tají," zoufá si Ela Kesajeva. Rukojmí totiž neustále tvrdí, že exploze, které odstartovaly zpackanou záchrannou operaci a požár střechy, mají na svědomí ruské jednotky, a ne samotní teroristé.

"Stovky rukojmích tvrdí, že některé miny rozvěšené teroristy po tělocvičně byly pouze atrapy a nevybuchly. Neměly na svědomí tak katastrofální počet obětí, jako právě požár způsobený střelbou ruských jednotek," argumentuje šéfka organizace Hlas Beslanu. Ale oficiální vyšetřovatelé těmto svědectvím nevěří a oponují expertízami, které údajně vyvracejí tvrzení pozůstalých.

"Tyto expertízy ale provádí výhradně armádní činitelé, to znamená, že vojáci prověřují sami sebe. Není možné uznat zákonnost takových testů, ať už budou výsledky jakékoliv. Vojáci vždy dojdou k závěru, že se rozhodli správně," předvídá Ela Kesajeva. Její boj proti polopravdám a ignorování faktů ale neslábne. Stále věří, že dosáhne svého.

"My samozřejmě chceme, a pro matku, která pohřbila své dítě je důležité, aby byl alespoň jediný vysoce postavený politik, generál nebo prokurátor potrestán za chyby, které se staly. Všichni znají jména těchto zodpovědných lidí, ale bohužel je chrání samotný prezident Putin," zoufá si Ela Kesajeva. Už tři roky nikdo kritiku pozůstalých neposlouchá, oficiální orgány ani jednou alespoň náznakem nepřiznaly svůj díl viny, proto se organizace Hlas Beslanu obrátila na Mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"V naší situaci to je jediné správné rozhodnutí. Nic jiného nám už nezbývá, v Rusku jsme se spravedlnosti nedočkali, teď spoléháme na Evropu," věří paní Kesajeva, která v těchto dnech tráví nejvíce času u hrobů svých dvou synů. To, že neustále společně s dalšími matkami kritizuje nedůsledné vyšetření beslanské tragédie, má ale i své následky.

"Státní moc nás vnímá jako opoziční sílu, přitom my nemáme s politikou nic společného. Neustále na nás hází špínu, tvrdí, že jsme podplacení, že kritizujeme Rusko na objednávku. Já jim na to odpovídám: Kdyby vám zemřely obě děti a vy jste chtěli zjistit proč, chovali byste se stejně. Nikdo nemá právo nás soudit," dodává rázně Ela Kesajeva. Zajímá mě, jestli do tragédie v Beslanu měla stejně kritický pohled na politiku v Rusku jako teď.

"Absolutně ne. Věřila jsem tomu, že pokud nějaká vysoce postavená osoba udělá chybu, bude potrestána. Věřila jsem ve vedení naší země, sama jsem volila Vladimíra Putina, podlehla jsem tomu, že je spravedlivý a odvážný. Teď ale vím, že je nelítostný a zbabělý," přiznává paní Kesajeva. Za tato slova by mohla mít v Rusku velké problémy. Ale ví, že už nemá co ztratit. Její dva synové jsou mrtví. Teď jen doufá, že tragédie v Beslanu a její vyšetřování otevře oči celé ruské veřejnosti.

"Byli jsme hodně pasivními občany Ruské federace. Měli jsme žádat objektivní informace o válce v Čečensku, o teroristickém útoku na divadlo Dubrovka. Byli jsme ticho, byli jsme lhostejní a Beslan a jeho následky mě z této letargie zcela probudily. Už nevěřím, že se za mě můj stát postaví," dodává na závěr českému rozhlasu Ela Kesajeva, šéfka organizace Hlas Beslanu.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme