Nedostatek důkazů, zní z vedení AfD. Poslanci se za kolegu Bystroně postavili v kauze s ruskými úplatky

Poslanecká frakce Alternativy pro Německo (AfD) ve Spolkovém sněmu se postavila za svého člena Petra Bystroně v jeho kauze možných úplatků od proruské vlivové sítě. Bernd Baumann z vedení frakce AfD v úterý novinářům na tiskové konferenci řekl, že poslanec Bystroň zůstává jejím členem. Už v pondělí Bystroně podpořili spolupředsedové strany Alice Weidelová a Tino Chrupalla.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD)

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) | Zdroj: Profimedia

Bystroň, který je českého původu, odmítá, že by od nyní zablokované proruské zpravodajské platformy Voice of Europe a od Rusů bral peníze.

„Samozřejmě že my jako strana a frakce chceme plné vysvětlení, ale k tomu je třeba předložit fakta, a ne pouhá obvinění,“ řekl Baumann. Poznamenal, že Bystroň předsednictvu strany v pondělí kauzu vysvětlil, obvinění odmítl a zavázal se svá tvrzení předložit písemně.

‚Tajné služby nemají diktovat kampaň.‘ Bystroň míní, že po kauze s proruskými úplatky má podporu AfD

Číst článek

Podle Baumanna je třeba zaměřit se na podstatu kauzy. „Kde jsou ty důkazy? Každý den čtu ve všech novinách o různých obviněních, ale podstata chybí. To nyní musí následovat. Nechápeme, proč se tak ještě nestalo,“ uvedl Baumann, který stejně jako vedení AfD vyzval k předložení důkazů.

„Dokud se tak nestane, dokud se neukáže podstata, zůstane Petr Bystroň členem frakce a my vycházíme z presumpce neviny,“ dodal.

Zmíněná podezření vůči Bystroňovi podle informací českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel vyslovila česká Bezpečnostní informační služba (BIS). Bystroň mezitím vyzval BIS, aby zveřejnila zvukové nahrávky, která proti němu údajně má. 

Bystroň, který je dvojkou na kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu, v pondělí sdělil, že je třeba se věnovat i důvěryhodnosti české kontrarozvědky BIS a možnému ovlivňování Čechů Německem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme