Bystroň z Afd nadále odmítá, že by dostával peníze od proruské sítě, přiznal ale malé balíčky

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v pondělí vedení strany, že dostával malé balíčky a že nepřijímal žádné peníze.V pátek o tom informoval magazín Der Spiegel. Časopis rovněž uvedl, že Bystroň na otázku magazínu přijímání balíčků přímo nepopřel, celou kauzu pak označil za kampaň proti němu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bystroň (AfD)

Petr Bystroň (AfD) | Zdroj: Reuters

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD vyslechli členové poslanecké komise pro kontrolu české Bezpečnostní informační služby (BIS) audionahrávky, které se vztahují k Bystroňově kauze. Na jedné z nich podle těchto médií Bystroň údajně přebírá 20 000 eur (přes půl milionu korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko rovněž zařadilo v březnu na národní sankční seznam.

Alternativa pro Německo dál stojí za obviněným Bystroněm. ‚Je to kampaň proti straně,‘ míní poslanec

Číst článek

Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval.

Bystroň okolnosti kauzy dvakrát osobně vysvětloval spolupředsedům AfD Tinu Chrupallovi a Alici Weidelové, naposledy na začátku tohoto týdne. Vedení AfD v pondělí podle magazínu Der Spiegel řekl, že žádné peníze nebral, dostával však menší balíčky. Co bylo jejich obsahem, Der Spiegel neví.

Bystroň na dotaz magazínu přebírání balíčků nepopřel, zároveň ale vše označil za kampaň, kterou média typu Der Spiegel budou udržovat až do červnových voleb do Evropského parlamentu. V nich je Bystroň na druhém místě kandidátky AfD, což mu prakticky zaručuje zvolení do europarlamentu.

Bystroň podle německého magazínu očekává, že zvukové i videonahrávky k jeho kauze se brzy dostanou na veřejnost, protože je prý už má řada lidí. "Bystroň poprvé potvrdil, že věří, že by tajně natáčen a odposloucháván," dodal magazín.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme