Bývalá eurokomisařka vedla firmu v daňovém ráji. Odhalili ji novináři

Nizozemská politička čelí kritice. Bývalá eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová šéfovala firmě v daňovém ráji. Vyplynulo to z dokumentů uveřejněných Mezinárodním sdružením investigativních novinářů. Kroesová uznala, že o svém podnikání měla předem informovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá eurokomisařka Neelie Kroes | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Kroesová byla v letech 2004 až 2010 eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž. Zároveň v té době řídila bahamskou společnost Mint Holdings. Veřejnost ani Evropskou komisi ale o možném střetu zájmů neinformovala, ačkoli to byla její povinnost.

S odhalením přišlo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů. Stejná organizace už letos odtajnila takzvané Panamské dokumenty, které obsahují informace o společnostech a jednotlivcích využívajících daňové ráje. Kvůli působení v bahamské firmě teď

Evropské komise, jak upřesnil její mluvčí Margaritis Schinas, teď zváží další kroky. Vykonávání funkce komisaře se prý řídí velmi přísnými pravidly, které je nezbytné dodržovat.

Schinas připomněl i případ někdejšího předsedy Komise José Manuela Barrosa. Portugalský politik čelí kritice po té, co vyšlo najevo, že po odchodu z funkce začal pracovat pro americkou banku Goldman Sachs.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru