Bývalá eurokomisařka vedla firmu v daňovém ráji. Odhalili ji novináři

Nizozemská politička čelí kritice. Bývalá eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová šéfovala firmě v daňovém ráji. Vyplynulo to z dokumentů uveřejněných Mezinárodním sdružením investigativních novinářů. Kroesová uznala, že o svém podnikání měla předem informovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá eurokomisařka Neelie Kroes | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Kroesová byla v letech 2004 až 2010 eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž. Zároveň v té době řídila bahamskou společnost Mint Holdings. Veřejnost ani Evropskou komisi ale o možném střetu zájmů neinformovala, ačkoli to byla její povinnost.

S odhalením přišlo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů. Stejná organizace už letos odtajnila takzvané Panamské dokumenty, které obsahují informace o společnostech a jednotlivcích využívajících daňové ráje. Kvůli působení v bahamské firmě teď

Evropské komise, jak upřesnil její mluvčí Margaritis Schinas, teď zváží další kroky. Vykonávání funkce komisaře se prý řídí velmi přísnými pravidly, které je nezbytné dodržovat.

Schinas připomněl i případ někdejšího předsedy Komise José Manuela Barrosa. Portugalský politik čelí kritice po té, co vyšlo najevo, že po odchodu z funkce začal pracovat pro americkou banku Goldman Sachs.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme