Bývalá jihokorejská prezidentka může skončit ve vazbě. Usiluje o to prokuratura

Žalobci požádají soud, aby vydal příkaz k zatčení sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. S odvoláním na jihokorejská média o tom v pondělí informovala agentura AP. Bývalá hlava státu je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci, sama ale popírá, že by se dopustila trestné činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje | Foto: Korea.net, CC BY-SA 2.0

Prokuratura chce prý exprezidentku vzít do vazby na základě výslechu, kterému se podrobila 21. března. Státní zastupitelství v Soulu ale zprávy médií okamžitě nepotvrdilo.

Jihokorejský ústavní soud 10. března potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení Pak Kun-hje a exprezidentku tak definitivně zbavil moci. Bývalou hlavu státu proto již nechrání imunita a může být trestně stíhána. Když byla ve funkci, odmítala odpovídat na otázky zvláštních vyšetřovatelů.

Korupční skandál se týká důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal na počátku března.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů veřejného mínění je favoritem hlasování vůdce liberální opozice Mun Če-in, který v posledních prezidentských volbách v roce 2012 neuspěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme