Bývalá NDR se složitě vyrovnává s generační změnou

Z někdejší NDR se po sjednocení Německa vystěhovalo přes milion a půl lidí, převážně mladých, vzdělaných, větší část tvořily ženy. S prudkou generační změnou se složitě vyrovnává většina tzv. nových spolkových zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20. výročí sjednocení Německa

20. výročí sjednocení Německa | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, koláž Český rozhlas, Jürgen Matern

Agentura MV4you se pokouší získat děti Meklenburska-Předního Pomořanska zpět.

Kdysi šedivý Schwerin je dnes výstavním městem. Malá agentura MV4you sídlí ve vile stojící na kolonádě na břehu třetího největšího německého jezera. I ona se honosí novou fasádou. Opravená města, nové silnice, nové železniční koridory a prudce stárnoucí obyvatelstvo. Hned po pádu zdi se dali mladí a vzdělaní Němci hromadně na úprk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové o návratu lidí do města Schwerinu

„Tehdy odsud odešlo na 400 tisíc lidí. A podobně na tom byly všechny nové spolkové země. Lidé před sebou neviděli žádnou perspektivu, žádné kariérní možnost, šanci jak uplatnit své vzdělání. Nyní to sice není už tak dramatické, ale stále odsud odchází víc lidí než se tu narodí,“ potvrdila manažerka projektu Solveig Streuerová

„V roce 2001 si sedli zástupce ministerstva práce, představitel evangelické mládeže a jeden počítačový expert. Tehdy si řekli, že odliv mladých lidí už nemůže dál pokračovat, že je třeba s mladými navázat kontakt a získat je nazpět. Tak agentura MV4you vznikla," zavzpomínala manažerka na začátky projektu.

Komu se stýská po baltském pobřeží, jezerech kolem Mürizte, klidném životě, může na webovou stránku agentury umístit svůj profil, jakmile se objeví odpovídající zaměstnání, dostane okamžitě echo.

Někteří se vracejí, ale musí s platem dolů

K těm, kdo se vrátili, patří i Solveig Streuerová. I ona chtěla po škole získat zkušenosti venku. „Ale pak jsem si řekla, že tam není můj domov a od roku 2004 jsem v agentuře a musím přiznat, že tahle práce si získala mé srdce," přiznala se.

Její spolupracovnice Sonja Haukkamaová si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže. „ Od rána už jsem oslovila několik lidí, předám jim nabídku a pak se uvidí," popsala svůj pracovní kolorit.

„Nejčastěji nabízíme místa jako obchodní vedoucí, hodně je zájem o IT, dost nabídek je z marketingu nebo účetnictví. V současnosti nabízíme kolem šesti tisíc míst," pokračovala.

Podle Sonji Haukammaové se některé pozice obsazují složitěji, zejména pokud to vyžaduje nějaké speciální vzdělání a znalost více jazyků, ale každé místo si časem svého uchazeče najde.

„Od roku 2001 máme v naší databázi šest a půl tisíce lidí, o které se takto staráme. Nejsou to jen lidé, kteří odešli, ale i ti co pracovně pendlují. A pokud jde o počet těch, které jsme dokázali přivést nazpět, tak je to něco mezi 750 až 800 lidmi. Máme to spočtené, protože s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, zajímá nás, jak se jim tu vede,“ řekla Streuerová.

Jedním z nich je i pan Scherke, který působí jako sociální pracovník v Centru evangelické mládeže.

„Žil jsem v zahraničí, pak jsem se vrátil, ale na západ Německa. Časem jsme se ale s manželkou rozhodli přestěhovat zpátky sem. Velkou roli hrálo to, že tu žijí rodiče mé ženy. Máme dceru a ta tu tak má dědu s babičkou," popsal svůj příběh

Většina těch, co se vrátí, však musí počítat s menším platem.

„Ano, je to tak, jsou rozdíly v platech, ale v posledních letech se to hodně srovnalo a jsem přesvědčen, že se to postupně bude ještě vyrovnávat. Na druhou stranu myslím, že Meklenbursko má velkou přednost, je tu moře, jezera," myslí si Scherke.

Podle něho má vystěhovalectví i své přednosti, lidé získají nové životní zkušenosti a těm, kteří zůstanou se otevřou nové možnosti. Sám rozhodnutí se vrátit prý nikdy nelitoval.

Klára Stejskalová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme