Bývalá polská vicepremiérka Gilowská předložila pravdivé lustrační prohlášení

Bývalá polská vicepremiérka a ministryně financí Zyta Gilowská není lustrační lhářkou, dnes o tom rozhodl lustrační soud. Pochybnosti o její spolupráci se státní bezpečností jsou ale po procesu ještě větší než před ním. Přestože rozhodnutí soudu není pravomocné, premiér Jaroslaw Kaczyński okamžitě vyzval Zytu Gilowskou k návratu do vlády, bude-li chtít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zyta Gilowská | Foto: AFP

Zyta Gilowská předložila pravdivé lustrační prohlášení, konstatovala soudkyně Malgorzata Mojkowská. Vzápětí ale přečetla dlouhý seznam pochybností. Odůvodnění vyznělo spíš jako obvinění.

Soudkyně prohlásila, že důkazní materiál byl natolik nekompletní, že neumožňoval celkové posouzení případu. Soudu tak v souladu s dosavadní praxí nezbylo než uvěřit v pravdivost lustračního prohlášení Zity Gilowské. Značné pochybnosti ale zůstávají.

Soud konstatoval, že Gilowská byla zdrojem informací státní bezpečnosti a velmi dobře věděla, že se stýká s důstojníkem kontrarozvědky, který byl manželem její tehdejší kamarádky.

Ten uvedl, že Gilowskou zaregistroval jako tajnou spolupracovnici pod pseudonymem Beata, ale bez jejího vědomí. Přes Beatu tajná policie získávala informace o činnosti zahraničních lektorů na Katolické univerzitě v Lublinu, na které profesorka Gilowská v osmdesátých letech působila.

"Zpravodajským zdrojem se zřejmě stala kvůli své upovídanosti," řekla soudkyně Mojkowská.

Pro soud bylo rozhodující, že se nenašly přímé důkazy, například zprávy podepsané přímo Gilowskou nebo závazek spolupráce či záznamy o odměnách, které by jako agentka přijímala.

Profesorku Gilowskou odůvodnění rozsudku rozčílilo: "Pro soud byly věrohodnější výpovědi estébáků a proradné kamarádky než má slova. Po éře svobody a solidarity přišla doba podlosti," prohlásila Gilowská v davu novinářů.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme