Bývalá sexuální pracovnice se na Novém Zélandu dočkala státního vyznamenání a titulu dámy

Bývalá sexuální pracovnice, která vedla na Novém Zélandu úspěšnou kampaň za dekriminalizaci prostituce, se dočkala státního vyznamenání, se kterým se pojí i šlechtický titul dámy - v případě muže by šlo o rytíře, s oslovením sir. Na Novém Zélandu není prostituce trestným činem od roku 2003.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Překvapilo mě, když mi to nabídli. Byla jsem prostě ohromena,“ řekla stanici BBC 62letá Catherine Healyová, která se v pondělí stala dámou Řádu za zásluhy - v tomto případu o práva pracujících v sexuálním průmyslu.

„Myslím, že ještě před několika týdny bych si pomyslela, že to není možné. Svědčí to o tom, jak se posunuly postoje. Je krásné, že cítím podporu,“ řekla. Pocty si velmi váží, ale cítí, že je zapotřebí udělat ještě více: „Na sexuální práci stále spočívá stigma,“ konstatovala.

Satira na ingušské ženy nechápající náplň eskortní služby pobouřila Kavkazany, situaci uklidňovala policie

Číst článek

Healyová původně pracovala jako učitelka na základní škole, než se v 80. letech začala zabývat prostitucí. Říká, že ji šokovaly poměry, zejména skutečnost, že zákon sexuální pracovnice nijak nechránil. Ze školy přitom byla zvyklá, že ji chrání jak zákon, tak odbory. A to ještě nebylo vše - o pracovnicích v oboru, na který přesedlala, se hovořilo se zjevnou neúctou.

„Potřebovali jsme najít náš hlas, potřebovali jsme, abychom byly pochopeny,“ řekla Healyová. V roce 1987 založila organizaci, New Zealand Prostitutes Collective (NZPC), zasazující se za práva sexuálních pracovnic.

Ta stála v čele dlouhé kampaně za dekriminalizaci prostituce s argumentem, že se tak toto povolání stane bezpečnějším. Přispěla tak k tomu, že v roce 2003 byl přijat zákon o reformě prostituce, který umožnil nevěstincům působit jako legální podniky. Znamenal také, že i na sexuální pracovnice se vztahují běžné předpisy o zaměstnancích, bezpečnosti a ochraně zdraví.

Udělování novozélandských vyznamenání schvaluje na návrh předsedy vlády královna. Alběta II. také v roce 1996 výše zmíněný řád zřídila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme