Bývalému rakouskému europoslanci hrozí za korupci až 10 let vězení

Rakouská policie obvinila bývalého rakouského europoslance Ernsta Strassera z korupce. Skočil na lep britským novinářům a za 100 tisíc eur chtěl ovlivňovat evropské zákony. Pokud se u soudu prokáže jeho vina, hrozí mu až 10 let za mřížemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto)

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Britští novináři zkoušeli poctivost europoslanců. Tvářili se jako lobbisti a snažili se domluvit si schůzku s mnoha z nich. U čtyřech se jim to podařilo.

Tři z nich mají natočené, jak buď souhlasí s úplatkem, nebo si o něj dokonce říkají. A to je případ právě Ernsta Strassera, který ještě spolu se slovinským kolegou rezignoval v roce 2011 na funkci. Rakouský europoslanec se drží zuby nehty, ale jeho frakce ho vyloučila a teď se s ním v Bruselu nikdo nebaví. Navíc čelí dalším obvinění, že defraudoval peníze europarlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu okolnosti vyšetřování korupční aféry v Rakousku

Rakouská policie strávila vyšetřováním 15 měsíců a vyslechla přes 90 lidí. Strasser ale tvrdí, že tušil, že nejde o lobbisty, a tak se žádostí o úplatek snažil zjistit, co jsou zač.

V europarlamentu existují pro lobbing přesná pravidla. Lobbisté se v Bruselu zákonodárného procesu účastní především v komisi, kde mají šanci se vyjadřovat k návrhům legislativy, a to naprosto transparentně a veřejně. I v parlamentu mají další legální možnosti, a proto chování novinářů mohlo být opravdu podezřelé.

Prosazení čehokoli nelegální by bylo v Bruselu minimálně hodně nepraktické. Evropský parlament má 754 členy, a kdyby si chtěl někdo koupit polovinu poslanců k prosazení čehokoli, tak se nedoplatí.

Navíc europarlament má jen spolurozhodovací pravomoc. Legislativu v tom samém znění musí schválit také evropská rada, což jsou ministři či premiéři jednotlivých států. Takže kromě poslanců by korupčník musel koupit i národní vlády.

Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se evropská legislativa dala ovlivňovat korupcí. Neznamená to ovšem, že by v Bruselu nebyli uplatitelní lidé.

Lucie Maňourová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme