Bývalému řeckému ministru financí Varufakisovi hrozí soud pro vlastizradu

Janis Varufakis, bývalý řecký ministr financí, možná bude muset před soud kvůli podezření z vlastizrady. Měl totiž tajně připravovat grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny a znovuzavedení drachmy. To by podle kritiků byl puč. Státní zastupitelství přijalo už několik oznámení o spáchání trestného činu tímto politikem. Jednat o nich bude parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Varoufakise jsou podána obvinění kvůli zanedbání úředních povinností, vytvoření kriminální skupiny a vlastizradě (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zatím není úplně pravděpodobné, že Janis Varufakis bude obviněn z trestného činu vlastizrady, procedura je totiž v začátcích.

Aby se soudní proces mohl dát do pohybu, státní zastupitelství bude muset podklady předložit parlamentu a ten Varufakise zbavit imunity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalému řeckému ministru financí hrozí soud pro vlastizradu. Měl tajně připravovat grexit

Syriza a její koaliční partneři mají v parlamentu většinu, takže by zbavení imunity bývalého řeckého ministra financí projít nemuselo. Syriza ale není v tento moment jednotná a ve straně jsou proti Varufakisovi určité výhrady.

Například místopředseda parlamentu Alexis Mitropoulos řekl, že Varufakis Řecku uškodil svou prostořekostí, naivitou a svým věčným patentem na pravdu.

Jeden starosta a někteří advokáti na Varufakise podali obvinění, ve kterých se píše, že zanedbal úřední povinnosti, vytvořil kriminální skupinu, a to nejvážnější je potom obvinění z vlastizrady.

Spolu s obviněním vyčíslili peněžní ztráty, které při vyjednávání způsobil Řecku. Jde o miliardy eur. Když vše projde parlamentem, justice bude muset rozhodnout také o tom, že přijímá materiál k projednání.

Grexit nebude, zvyšují se daně

Reálný grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, je v tuto chvíli zcela mimo diskusi. Vláda v současném složení se naopak snaží splnit požadavky věřitelů. Jedním z nich je zvýšit výběr daní.

Opatření se tentokrát dotknou i cestovního ruchu. Řecko otevřelo banky, ale také zvýšilo DPH tak, jak slíbilo. Teď chce razantně vymáhat výběr zvýšeného DPH a půjde mimo jiné také po turistických resortech.

„My zavedeme kontroly napříč celým Řeckem, ve všech turistických regionech. Začneme v těch nejdražších destinacích, luxusních hotelech a nakonec půjdeme i do nejmenších taveren. Neexistuje, abychom cokoli nechali bez kontroly,“ řekl náměstek řeckého ministra financí Trifon Alexiadis.

Státní správa chce na kontroly vyčlenit kapacity, a to tak, že bude periodicky zavírat některé přepážky. Na razii si už teď stěžují podnikatelé v cestovním ruchu.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme