Bývalí lídři Tálibánu jsou na svobodě. A mají vyjednávat mír

Bývalí vůdci Tálibánu mají pomoci vyjednat mír v Afghánistánu. Z pákistánských věznic propustili na svobodu osm bývalých předáků Tálibánu, mezi nimi i bývalého ministra spravedlnosti. Tito muži by prý měli přesvědčit bojovníky, aby začali jednat s dnešní afghánskou vládou o příměří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské ženy (ilustrační foto)

Afghánské ženy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Plán, aby bývalí šéfové Tálibánu skutečně vyjednávali o smíru mezi vládou a jejich bývalými spolubojovníky, skutečně existuje. Spojenecká vojska odejdou do konce roku 2014 a je jasné, že vojensky se Tálibán porazit nepodařilo. Jde o to dostat ho k jednacímu stolu a přeměnit na politickou sílu.

Před časem zřídil prezident Karzáí mírovou radu, ve které jsou různé autority a předáci, kteří se snaží o jednání s Tálibánem. Propuštění vězňů, kteří byli významnými lídry Tálibánu v čase jeho vlády, mírová rada uvítala a věří, že tito muži by mohli usnadnit mírová jednání s bojovníky z Tálibánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji v Afghánistánu mluvil Jaromír Marek

Mezi propuštěnými na svobodu je například šéf ochranky duchovního lídra Tálibánu Mully Omara, ale především Mulla Nurudin Turábí, bývalý ministr spravedlnosti z doby, kdy Tálibán Afghánistánu vládl.

Je velmi spornou postavou. V bojích se sovětskou armádou přišel o ruku a o oko a je to muž, který má doslova krev na rukou. Vedl ministerstvo spravedlnosti v době, kdy byly legální hromadné popravy, kamenování, bičování, utínání končetin. V době, kdy se muži nesměli pod trestem holit a ženy nesměly pracovat ani chodit samy na ulici, dívky nesměly chodit do školy.

Sám Turábí byl proslulý tím, že sedával v Kábulu před ministerstvem na židli a kontroloval, jestli lidé dodržují přísná pravidla v oblékání. Ženy musely být zcela zahalené a nesměly např. nosit bílé ponožky.

Tento muž je tedy dnes na svobodě a bude vyjednávat o smíru vlády s Tálibánem a budoucnosti Afghánistánu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme