Bývalí lídři Tálibánu jsou na svobodě. A mají vyjednávat mír

Bývalí vůdci Tálibánu mají pomoci vyjednat mír v Afghánistánu. Z pákistánských věznic propustili na svobodu osm bývalých předáků Tálibánu, mezi nimi i bývalého ministra spravedlnosti. Tito muži by prý měli přesvědčit bojovníky, aby začali jednat s dnešní afghánskou vládou o příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské ženy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Plán, aby bývalí šéfové Tálibánu skutečně vyjednávali o smíru mezi vládou a jejich bývalými spolubojovníky, skutečně existuje. Spojenecká vojska odejdou do konce roku 2014 a je jasné, že vojensky se Tálibán porazit nepodařilo. Jde o to dostat ho k jednacímu stolu a přeměnit na politickou sílu.

Před časem zřídil prezident Karzáí mírovou radu, ve které jsou různé autority a předáci, kteří se snaží o jednání s Tálibánem. Propuštění vězňů, kteří byli významnými lídry Tálibánu v čase jeho vlády, mírová rada uvítala a věří, že tito muži by mohli usnadnit mírová jednání s bojovníky z Tálibánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji v Afghánistánu mluvil Jaromír Marek

Mezi propuštěnými na svobodu je například šéf ochranky duchovního lídra Tálibánu Mully Omara, ale především Mulla Nurudin Turábí, bývalý ministr spravedlnosti z doby, kdy Tálibán Afghánistánu vládl.

Je velmi spornou postavou. V bojích se sovětskou armádou přišel o ruku a o oko a je to muž, který má doslova krev na rukou. Vedl ministerstvo spravedlnosti v době, kdy byly legální hromadné popravy, kamenování, bičování, utínání končetin. V době, kdy se muži nesměli pod trestem holit a ženy nesměly pracovat ani chodit samy na ulici, dívky nesměly chodit do školy.

Sám Turábí byl proslulý tím, že sedával v Kábulu před ministerstvem na židli a kontroloval, jestli lidé dodržují přísná pravidla v oblékání. Ženy musely být zcela zahalené a nesměly např. nosit bílé ponožky.

Tento muž je tedy dnes na svobodě a bude vyjednávat o smíru vlády s Tálibánem a budoucnosti Afghánistánu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme