Bývalí manažeři firmy Pirelli mají jít do vězení. Její zaměstnanci zemřeli kvůli azbestu

Jedenáct bývalých manažerů společnosti Pirelli se dopustilo zabití. Tak zní verdikt milánského soudu. Firmu vyrábějící pneumatiky vedli v době, kdy její dělníci v milánské továrně pracovali v prostředí zamořeném azbestem. Ten může způsobit rakovinu a další vážná onemocnění. Více než 20 dělníků kvůli azbestu zemřelo. Obhajoba se chce proti verdiktu odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Obhajoba upozorňuje, že šéfové Pirelli vycházeli z toho, co se v té době o azbestu vědělo.

Pozůstalí měli naopak z verdiktu radost. Do soudní síně si také přinesli transparent, na kterém velkými červenými písmeny stálo: Ukázali jsme, že když se dáme dohromady, můžeme vyhrát.

Všichni odsouzení pracovali ve vedení firmy Pirelli v letech 1979-1989, kdy na pracovníky v továrně působil azbest. Dvě desítky zaměstnanců zemřely na nemoci vyvolané tímto karcinogenem, tedy na rakovinu nebo nezhoubné choroby plic.

Azbest, kterému se dříve říkalo osinek, je pevný, ohebný a vysoce odolný materiál. Vydrží i vysoké teploty a působení chemikálií. Azbestové proto bývaly například hasičské rukavice a hodně se používal i ve stavebnictví.

Vlákénka azbestu se ale při vdechnutí dostávají do plic, kde se zabodnou a můžou vyvolat rakovinné bujení nebo azbestózu, což je choroba, která se projevuje dušností a může být smrtelná.

Jitka Malá, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme