Bývalí manažeři Mostecké uhelné tvrdí, že jsou nevinní a žádají odškodnění

Právníci bývalých manažerů Mostecké uhelné žádají pro své klienty úplné zproštění viny. Argumentovali tím, že nic z toho, co se stalo, nebylo nelegální a objevili i řadu chyb v obžalobě. Ta podle nich neodpovídá na základní otázky jako kdo, kdy, co a jak měl spáchat. Přirovnali ji dokonce k balonu, jehož velikost je nepřímo úměrná hustotě obsahu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) přichází k soudu ve švýcarské Bellinzoně

Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) přichází k soudu ve švýcarské Bellinzoně | Zdroj: ČTK

Obhajoba tvrdí, že každý jednotlivý krok, který bývalý manažeři Mostecké uhelné udělali, byl legální. A nejen to, ale i normální a běžný v byznysu.

Ručit majetkem kupované společnosti není podle obhájců nic zvláštního, pokud chce management koupit společnost, kterou řídí. Musí jednat v tajnosti, protože jinak cena akcií vyletí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s bývalými manažery Mostecké uhelné sleduje ve Švýcarsku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Právníci bývalých manažerů dnes také poukazovali na to, že prokuratura se vyhýbá svědeckým výpovědím, které podporují jejich klienty.

Zemanova vláda, která o prodeji Mostecké uhelné rozhodovala, dodnes tvrdí, že šlo o výhodný obchod, při kterém získali o čtvrtinu lepší cenu než na trhu. A české úřady opakovaně žádný trestný čin nenašly.

Navíc prokuratura nepřeložila všechny dokumenty ve spisu a obhájci tam našli například dopis adresovaný Fondu národního majetku, kterým nabízí, že stát může jejich akcie odkoupit nebo naopak jim prodat vlastní podíl v Mostecké uhelné ve chvíli, kdy se jejich cena pohybovala okolo 800 korun za kus, tedy mnohonásobně více, než za kolik je nakonec stát prodal. Stát na nabídku ale nereagoval.

Po celou dobu, co převzetí Mostecké uhelné probíhalo, měl stát v jejím představenstvu své zástupce, bez jejichž vědomí se podle obhájců nemohlo nic stát.

A proto se ptají, zda vláda mohla být opravdu tak hloupá a zkorumpovaná, že by netušila, jakou cenu mají akcie, které vlastní, a že by jednala proti zájmům státu.

Bývalí manažeři Mostecké uhelné se podle obhájců podobají Galileovi

Číst článek

Nakonec právníci žádali pro své klienty úplné zproštění obžaloby, vrácení obstaveného majetku i uhrazení nákladu řízení a navýšit je o úrok a také vzniklou škodu, kterou by měly společně zaplatit jak švýcarské ministerstvo vnitra, tak Czech Coal Services, tedy nástupnická společnost po Mostecké uhelné, která se do procesu zapojila jako strana poškozená. Výšku odškodnění ale ponechali na úvaze soudu.

V pondělí švýcarská prokuratura v závěrečné řeči navrhla pro manažery za převzetí podniku pět let vězení a vysokou pokutu a obvinila je z praní špinavých peněz, porušení povinností při správě majetku a podvodu na českém státu. Připsala jim i přitěžující okolnosti jako je spolčení a nezákonné obohacování.

Soud by měl vynést rozsudek 12. července.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme