Bývalí polští agenti nabízeli na prodej odposlechy expremiéra Tuska

Aféra nelegálních odposlechů v Polsku se rozrůstá. Podle deníku Gazeta Wyborcza nabízeli bývalí agenti tajných služeb záznamy rozhovorů ve vile někdejšího premiéra Donalda Tuska. Ten je dnes předsedou Evropské rady v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí prezident Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk

Budoucí prezident Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Foto: European Parliament

Donald Tusk údajně na začátku roku 2014 jednal s nejbohatším Polákem Janem Kulczykem o jeho investicích na Ukrajině.

Kulczyk prý žádal o ochranu svých investic do energetiky na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že to byly i pro Polsko strategické investice, dávalo smysl, že Kulczyka, který letos v červenci zemřel, vyslechl nejen tehdejší premiér Donald Tusk, ale také jiní evropští představitelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polské odposlechové aféře mluvil varšavský zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Miliardář se s Tuskem sešel v premiérově varšavské vile a přepis jejich rozmluvy nabízeli bývalí agenti k prodeji. Deník Gazeta Wyborcza to tvrdí na základě dvou nezávislých zdrojů.

Jestli je to pravda, jsou pravděpodobně ohroženy i další zpravodajské materiály. Premiérka Ewa Kopaczová ale varuje před ukvapenými závěry:

„Chci se opírat o fakta. A ta budeme znát, až prokuratura skončí svoje šetření a budeme znát její názor.“

Nelegální odposlech polského premiéra v přísně střeženém objektu vyšel údajně najevo při vyšetřování jiných odposlechů v restauraci Sova a přátelé. Jejich pasáže zveřejnil týdeník Wprost už loni a způsobil menší politické zemětřesení.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme