Bývalí polští prominenti protestují proti snížení důchodů

Tisíce bývalých příslušníků polské státní bezpečnosti protestují. Od začátku roku přišli kvůli novému zákonu o vysoké důchody. Pobírali několikanásobně víc, než běžní důchodci v Polsku. Dnes o jejich stížnosti jednal polský Ústavní soud. Jeho rozhodnutí, které se čeká do několika dní, bude precedentní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Sejm

Polský Sejm | Foto: Piotr VaGla Waglowski

Penze bývalých příslušníků totalitních represivních složek se od začátku roku změnily dosti zásadně. Například generálové dostávali měsíčně v přepočtu 45 tisíc korun, od začátku roku jim renta klesla až na patnáct tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českém systému důchodů bývalých příslušníků státní bezpečnosti mluvil na Radiožurnálu bývalý ministr vnitra a poslanec František Bublan.

"Zhruba deset tisíc bývalých funkcionářů a členů represivních složek bude pobírat jen minimální důchod, který v Polsku činí zhruba čtyři tisíce korun. Celkově tedy Polský stát ročně na důchodech pro prominenty režimu ušetří až čtyři miliardy korun. Část těchto peněz by naopak měli dostat ti, kteří za komunismu trpěli," vysvětluje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

"K dnešnímu dni proti tomu podalo stížnost více než sedm tisíc lidí. Zajímavé určitě je, že se penze nesníží těm, kteří ještě v nejbližší době prokáží, že například v osmdesátých letech podporovali opozici," dodává Vavruška.

Protiústavnost zákona, který se týká až 40 tisíc lidí, napadli poslanci polské levice. Podle nich uplatňuje princip kolektivní viny. Nerozlišuje podle nich to, kdo opravdu škodil národu a kdo byl jen obyčejným úředníkem na ministerstvu.

Jak ale také u soudu zaznělo, i po snížení je výše důchodů bývalých příslušníků státní bezpečnosti vyšší, než je současný průměrný polský důchod.

Tak benevolentní jsme nebyli

"Situace u nás byla poněkud jiná. My jsme nebyli tak benevolentní jako v Polsku, abychom bývalým příslušníkům státní bezpečnosti ihned vypláceli nějaké důchody nebo odchodné. U nás museli všichni projít občanskými komisemi a kdo nebyl uznán, že nadále může u policie či jinde sloužit, museli odejít bez výsluhy," říká poslanec ČSSD František Bublan, který působil po listopadu 1989 několik let jako ministr vnitra.

"Lidem, kteří mohli sloužit nadále například u policie a nyní jsou v důchodu, se doba, kdy u represivních složek působili, se jim do důchodu nezapočítává," dodává Bublan.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme