Bývalí vězni protestují proti financování školy založené polským páterem

Mezinárodní osvětimský výbor vyzval Evropskou komisi a parlament, aby zabránily financování vysoké školy kontroverzního polského pátera Tadeusze Rydzyka z unijních zdrojů. Podle výboru šíří instituce spojené s páterem Rydzykem antisemitismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tadeusz Rydzyk (vlevo) a papež Benedikt XVI. | Foto: AFP

Šéf Mezinárodního osvětimského výboru Noah Flug v dopise předsedům Evropské komise a parlamentu píše, že výbor zásadně nesouhlasí s poskytnutím dotace vysoké škole, kterou založil a donedávna řídil páter Rydzyk. Škola podala řádnou žádost a mohla by dostat až 15 milionů eur.

Bývalí vězni nacistických koncentračních táborů jsou zděšení vidinou, že instituce, která otevřeně šíří antisemitismus, mají být spolufinancovány z evropských fondů: "Páter Rydzyk a jeho Rádio Maryja jsou v Evropě považovány za symboly agresivního antisemitismu", píše se v dopise osvětimského výboru.

Proti poskytnutí dotací se už v Evropském parlamentu postavili zelení. Nad impériem pátera Rydzyka ale drží ochrannou ruku část katolických duchovních i vláda premiéra Jaroslawa Kaczyńského.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme