Bývalou premiérku Margaret Thatcherovou pohřbí Británie s vojenskými poctami

Politička, která změnila politiku, Británii i svět. Tak vzpomínají obdivovatelé i zarytí odpůrci na bývalou britskou ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou. Ta zemřela v Londýně na následky mrtvice ve věku 87 let. Byla nejdéle sloužícím britským premiérem ve 20. století a vůbec první ženou v této funkci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé pietně vzpomínají u domu bývalé premiérky Margaret Thatcherové

Lidé pietně vzpomínají u domu bývalé premiérky Margaret Thatcherové | Zdroj: Reuters

Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, žena, která si díky svým nesmlouvavým postojům vysloužila přezdívku Železná lady. Ve věku 87 let podlehla mozkové mrtvici. Velká Británie už rozhodla, že bude mít pohřeb se všemi poctami.

„Stojím tu dnes večer před vámi v šifonových šatech s červenou hvězdou, coby Železná lady západního světa,“ rozesmála před 30 lety hosty jednoho slavnostního večera Margaret Thatcherová.

Žena, která už ve svých 34 letech usedla za severolondýnské Finchley v Dolní sněmovně, se jinak moc nesmála.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Margaret Thatcherové mluvili Jiří Hošek, zpravodaj ČRo v Británii, ředitel Občanského institutu Roman Joch, europoslanec Libor Rouček a socioložka Jiřina Šiklová

Hlavně se ale nesmáli ti, kdo jí doma nebo ve světě zkřížili cestu.

V roce 1982 se navzdory nedostatku mezinárodní podpory rozhodla reagovat na obsazení Falklandských ostrovů silou a Británie pak Argentinu v krátkém konfliktu přemohla. Na domácí frontě pak Thatcherová zlomila moc odborů a zprivatizovala některá klíčová průmyslová odvětví. Zcela neústupná byla i během dlouhé a bolestné stávky horníků.

Svět hodnotí Margaret Thatcherovou jako neobyčejně silnou a zásadovou osobnost

Číst článek

„Odkaz Margaret Thatcherové spočívá v tom, že o sobě tahle země začala uvažovat jako o konzervativním státě. Dokázala o tom dokonce přesvědčit celou generaci politiků Labour Party, kterou doslova terorizovala,“ uvádí komentátorka listu Guardian Polly Toynbeeová.

Konzervativcům vyhrála Margaret Thatcherová troje parlamentní volby, ale paradoxně to nebyli voliči, kdo premiérku vyhodil ze sedla. Byli to její vlastní spolustraníci a Thatcherová to podle svého životopisce Charlese Moorea nesla hodně těžko.

„Ona ani neprohrála vnitrostranické hlasování o post předsedy, protože tehdy dostala víc hlasů, než Michael Heseltine. Cítila kvůli tomu hořkost. To znamenalo, že po svém odstoupení byla vlastní straně méně užitečná, než by tomu bylo v normálním případě,“ myslí si Moore.

Siluety britské královny Alžběty II. a Margaret Thatcherové při oslavě 80. narozenin baronky | Foto: Reuters

Ministerská předsedkyně v lidech probouzela extrémní pocity obdivu i nenávisti. V roce 1984 unikla v Brightonu těsně atentátu irských republikánů. Psaly se o ní literární texty i písničky, jako například od skupiny The Notsensibles, I’m in love with Margaret Thatcher.

Česká republika je v Evropské unii i díky Margaret Thatcherové

Číst článek

Údajný nedostatek sociálního cítění neznamenal, že by velká postava britské a světové historie žila v soukromém životě rozmařile. Bylo tomu právě naopak a nezměnilo se to ani po přestěhování Margaret Thatcherové do Downing Street v květnu 1979.

Odtajněné materiály nedávno ukázaly, že premiérka třeba kategoricky trvala na tom, že nové žehlící prkno zaplatí ona a nikoli státní pokladna.

Falklandy i železná opona

Spousta obyčejných Britů bude na Thatcherovou vzpomínat podle toho, jak se jim dařilo v období od roku 1979 do roku 1990, kdy stála v čele vlády. Část ji bude chválit, že si pomohli k novému bydlení. Jiní zas zatracovat za způsob, jakým premiérka přistoupila ke stávce horníků. Všichni však oceňují její podíl ke svržení železné opony.

Ředitel Občanského institutu, autor knihy o Margaret Thatcherové Roman Joch připomněl, že Thatcherová vstoupila do politiky v 70. letech, v době jakéhosi úpadku Západu, vysoké nezaměstnanosti a inflace. „Oživila ekonomiku Británie i za cenu tvrdých sociálních dopadů.“

Na snímku z roku 1990 je Margaret Thatcherová a tehdejší československý prezident Václav Havel | Foto: ČTK

Byla tvrdá k diktátorům i sovětskému totalitnímu komunismu. „Představovala renesanci Západu, demokracie a svobody obecně.“

„Nezapomínejme, že Thatcherová stála u jednotného evropského aktu, tedy právní úpravy, která vytvořila společný, jednotný trh,“ zdůraznil Libor Rouček, europoslanec za ČSSD.

Socioložka někdejší disidentka Jiřina Šiklová zdůraznila, v roce 1990 v Paříži osobně Thatcherové poděkovala, za vše, co udělala za změnu poměrů u nás. „Pro nás byla někdo, kdo se dokázal vehementně postavit za své názory.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Margaret Thatcherovou vzpomínali také politolog a nakladatel Alexandr Tomský a spolupracovník ČRo v Británii Milan Kocourek

„S každým hovořila slušně, zdvořile, příjemně. Vždy se usmívala,“ zavzpomínal na osobní setkání s Thatcherovou politolog a nakladatel Alexandr Tomský. „Ale byla to osoba poměrně chladná. Byla rétoricky velmi zdatná a její věty byly leckdy oslnivé.“

Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek připomněl, že byl jako zpravodaj BBC na konferenci labouristů v roce 1983 v Brightonu, kde nastražená bomba v apartmánu Thatcherové zabila 5 členů její vlády.

„Premiérka očividně otřesená ve svém proslovu rezolutně prohlásila, že teroristům se nikdy nezdaří zničit britskou demokracii. To byl podle mě její největší projev vůbec,“ vzpomínal Kocourek.

Bývalá britská premiérka M. Thatcherová na archivním snímku z roku 1997 při křtu své knihy pamětí | Foto: Reuters

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme