Bývalý americký prezident Jimmy Carter jedná na Kubě

Bývalý americký prezident Jimmy Carter je na návštěvě Kuby. Carterovo centrum oznámilo, že jeho návštěva je soukromá, a že ho pozval současný kubánský prezident Raúl Castro. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom napjaté kvůli věznění amerického občana Alana Grosse. Toho na Kubě odsoudili k patnácti letům za podvracení státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident USA Jimmy Carter se na Kubě sešel s kardinálem Jaimem Ortegou

Bývalý prezident USA Jimmy Carter se na Kubě sešel s kardinálem Jaimem Ortegou | Zdroj: Reuters

Bývalý demokratický prezident USA Jimmy Carter přijel na Kubu se svou manželkou a spolupracovníky z Carterova centra. Na ostrově má zůstat celkem 3 dny. „Tak úplně soukromá návštěva to není, Cartera vítal na letišti kubánský ministr zahraničí,“ uvedl na Rádiu Česko redaktor David Koubek, který návštěvu Cartera na ostrově sleduje.

Připomněl, že v polovině dubna by měl být sjezd komunistické strany, která bude rozhodovat o tom, jak se změní ekonomický model na Kubě, zda se dál uvolní, jestli více nebo méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu bývalého prezidenta USA Jimmyho Cartera na Kubě přiblížil na Rádiu Česko redaktor David Koubek.

Jimmy Carter chce podle vyjádření Carterova centra probrat s Raúlem Castrem názory právě na ekonomické reformy, které naznačil poté, co převzal moc od bratra Fidela Castra.

Intervence za propuštění Alana Grosse

„Ale podle spekulací by také mohl nějak intervenovat za propuštění Američana Alana Grosse, kterého kubánské úřady na konci roku 2009 zatkly a uvěznily za subverzivní akce a dostal za ně 15 let,“ přiblížil redaktor.

Doplnil, že Alan Gross byl na Kubě jako zástupce Americké agentury pro mezinárodní rozvoj. Provinil se tím, že předal zástupcům židovské komunity na Kubě a dalším nevládním organizacím moderní komunikační vybavení. Kuba to kvalifikovala jako pokus rozvrátit kubánskou společnost.

Administrativa Baracka Obamy teď naléhá na propuštění 61letého Grosse. Mělo by to podle Washingtonu být humanitární gesto, které umožní uvolnit vztahy mezi oběma zeměmi, které přes půl století nemají diplomatické vztahy.

Carter jednal i s kardinálem Ortegou

Koubek v této souvislosti připomněl, že Jimmy Carter už se sešel se zástupci židovské komunity i s havanským kardinálem Jaimem Ortegou, který v posledních měsících s režimem vyjednal propuštění stovky kubánských politických vězňů, zvlášť z takzvané Skupiny 75. Řada těchto disidentů odjela do Evropy, hlavně do Španělska - jeden z nich je ale i v České republice. Jen jeden zůstal na Kubě.

„Uvidí se, jestli se to povede, Jimmy Carter sám se o tom zatím nějak nevyjadřoval. Tiskovou konferenci uspořádá teprve těsně před odletem, což by mělo být zítra,“ uvedl Koubek.

Dodal, že Carter je nejvyšší politická osobnost z USA, která na Kubu přijela od doby, co země nemají diplomatické vztahy. „Není to poprvé, co tam Jimmy Carter byl, byl už tam v roce 2002, což byla také napjatá doba. Na Kubě si ho ale váží, protože to byl on, kdo se za svého prezdientování nejvíc zasloužil o oteplení vztahů obou zemí, když byl prezidentem na konci 70. let.“

David Koubek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme