Bývalý americký voják dostal doživotí za vyvraždění irácké rodiny

K pětinásobnému doživotí bez možnosti předčasného propuštění odsoudila americká justice bývalého vojáka Stevena Greena. Podílel se na znásilnění a brutálním vyvraždění irácké rodiny před třemi lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Obviněnému hrozil i trest smrti, porotci se ale na tomto trestu nedokázali jednomyslně shodnout. Greena netrestal vojenský soud, protože byl kvůli údajným psychickým problémům mezitím z armády propuštěn.

Masakr v Mahmúdíji se Američané zprvu pokoušeli maskovat a bagatelizovat. Pak se ale stal jednou z roznětek nenávisti Iráčanů k cizím vojákům.

Pětičlenná skupina Američanů tehdy přepadla rodinný domek. Zatímco postupně znásilňovali čtrnáctiletou dívku, Green zastřelil její rodiče a šestiletou sestru.

Nakonec zneužil malou Abír i on. Potom ji zastřelil a zapálil její tělo polité benzínem. Celá skupina Američanů se pak vrátila na své nedaleké stanoviště a opékala si kuřata.

Ostatní pachatelé už dostali od pěti do sta let vězení. Greena advokáti hájili tím, že byl obětí systému. Armáda ho prý měla z Iráku poslat domů, už když začal projevovat stres a chuť vraždit irácké civilisty.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme