Bývalý argentinský diktátor dostal dalších 16 let vězení. Za odebírání dětí odpůrcům režimu

Někdejší argentinský diktátor Reynaldo Bignone dostal od soudu 16 let vězení za účast na odebírání dětí odpůrcům režimu. Bývalý prezident už si odpykává 23letý trest za zločiny proti lidskosti páchané v někdejší tajné věznici. Soud v Buenos Aires přidal další trest – v tomto případě 30 let za mřížemi – také někdejšímu veliteli armády Santiagu Riverosovi. Ten v předchozím procesu dostal 25 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý argentinský diktátor Reynaldo Bignone u soudu v Buenos Aires | Foto: ČTK/AP

Odebírání dětí, často novorozenců, a jejich umisťování do náhradních rodin byla jedna z forem trestu pro odpůrce režimu.

„Nikdy jsem nenařídil, nepovolil ani neschvaloval odcizení nikoho pod 10 let, ani nefalšoval dokumentaci,“ bránil se u soudu Reynaldo Bignone.

Na lavici obžalovaných zasedli kromě něho a Riverose také lékař a porodní asistentka. Po stovkách dětí, které zmizely v průběhu 10 let totalitního režimu do rodin vojáků nebo i k nic netušícím náhradním rodičům, pátrají organizace jejich příbuzných. Zatím se podařilo najít ztracenou identitu u asi stovky lidí.

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme