Bývalý brazilský prezident šéfoval obří korupci, tvrdí prokuratura

Brazilští prokurátoři označili exprezidenta Lulu za hlavu velkého korupčního případu, který se týká společnosti Petrobras. Měl způsobit škodu v přepočtu asi 300 miliard korun. Lulovi právníci obvinění odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva | Foto: Reuters

Lula, někdejší lidový hrdina nejen pro chudé Brazilce, se dostal pod obrovský tlak. „Luiz Inacio Lula da Silva byl podle prokuratury hlavním šéfem korupčního schématu,“ řekl státní zástupce Deltan Dallagnol.

Podle vyšetřovatelů měl systém obsazování klíčových postů, předražování zakázek a rozdávání úplatků manažerům firmy i politikům způsobit škodu v přepočtu asi 300 miliard korun.

Vyšetřování se táhne už dva roky – ve vězení skončili lidé napojení na politické strany i manažeři velkých firem – dodavatelů Petrobrasu i dalších veřejných projektů.

Společně s Lulou navrhla policie obžalovat i jeho manželku a další spolupracovníky. Právník Cristiano Zanin obvinění bývalého prvního páru země odmítl a řekl, že pro něj nejsou důvody.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru