Bývalý československý ministr vnitra Langoš zemřel při autonehodě

Na Slovensku zavládl smutek. Při dopravní nehodě nedaleko Košic zemřel jeden z nejvlivnějších lidí na demokratické politické scéně Ján Langoš. Někdejší polistopadový československý ministr vnitra pracoval jako ředitel slovenského Ústavu paměti národa a významně přispěl k mapování historie komunistické Státní bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ján Langoš | Zdroj: ČTK

Ján Langoš zemřel ráno krátce po půl osmé ráno. U obce Drienovec nedaleko Košic narazil se svým vozem Škoda Octavia do malého nákladního vozu naloženého štěrkem.

Podle policie zavinil nehodu řidič multikáry, který nedal přednost při vjezdu na hlavní silnici. Sám skončil s těžkými zraněními v nemocnici, Langoš zemřel na místě. Druhého srpna by se dožil 60 let.

Langoš celou noc cestoval z Rožňavy do Košic ke košickému soudu, kde měl svědčit ve sporu s bývalým důvěrníkem Státní bezpečnosti. Podobných jednání absolvoval v posledních letech stovky, především jako ředitel Ústavu paměti národa.

Tento ústav Langoš před čtyřmi založil a dal si za úkol zveřejňovat jména důstojníků a spolupracovníků bývalé komunistické policie. "Snil o tom, že by pracoval v nějaké instituci, která by mapovala dokonale fungování bývalého režimu," řekla Radiožurnálu Langošova dlouholetá kolegyně z disentu Petruška Šustrová.

V osmdesátých letech byl klíčovou postavou slovenského disentu, jak připomněl i jeho dlouholetý spolupracovník Miroslav Lehký: "Byl to velký znalec marxismu-leninismu a měl naprosto jasno, co komunismus obnáší a jakým nebezpečím je pro jednotlivce i společnost." Jako ministr vnitra Langoš působil od června 1990 do července 1992.

Na bratislavské radnici zavlál už dopoledne černý prapor, soustrast vyjadřují jeho rodině vlivní političtí představitelé nejen ze Slovenska, ale i z České republiky. "Já osobně, a celá česká veřejnost, si pana Langoše budeme vždy pamatovat jako člověka, který se po roce 1989 významně podílel na vzniku demokracie v našich zemích," napsal prezident Václav Klaus v soustrastném telegramu slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi.

Už v minulosti měl Langoš dvě vážné dopravní nehody; v roce 1994 havaroval na mokré vozovce u Prešova a utrpěl vícenásobné zlomeniny, o necelé tři roky později si pohmoždil hrudník, když s vozem vrazil do svodidel. Langoš zahynul dva dny poté, co se v autě zabil bývalý slovenský ministr kultury František Tóth.

Martin Hromádka, Marie Matúšů, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme