Bývalý irácký vicepremiér Azíz dostal 15 let za hromadné popravy

Patnáctiletý trest vězení vyměřil bagdádský soud Táriku Azízovi. Ten byl jako vicepremiér a ministr zahraničí dlouhá léta mediální tváří iráckého režimu Saddáma Husajna. Dvaasedmdesátiletý Azíz byl také jediným křesťanem v nejvyšších kruzích. Dnešní trest je pro něj první, který dostal po svržení baasistické vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tárik Azíz | Zdroj: ČTK

Nový režim potrestal Tárika Azíze za spoluúčast na hromadné popravě 42 bagdádských obchodníků z roku 1992. Byznysmeni tehdy měli spekulovat s potravinami v době, kdy Irák čelil mezinárodním sankcím. Po svržení Saddáma americkou invazí se ale dostala na světlo i jiná verze tehdejších událostí - šlo prý o vražedné spiknutí, ve kterém se lidé napojení na vládnoucí špičky chtěli zbavit konkurence.

Za popravy obchodníků dnes dostali trest smrti dva nevlastní bratři Saddáma Husajna. Patnáctiletý trest si stejně jako Azíz odnesl i Alí Hasan Madžíd. Mocný muž bývalého režimu známý jako Chemický Alí ale už před tím dostal tři tresty smrti za účast na genocidě a zločinech proti lidskosti.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY:
Saddám bombám unikl, řekl při výslechu Azíz
Irácký vicepremiér Azíz se vzdal spojencům

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme