Bývalý kongresman USA prý apeluje na Kaddáfího, aby se vzdal

Bývalý člen amerického kongresu Curt Weldon přicestoval do Tripolisu. Podle agentury AP přímo na pozvání Muammara Kaddáfího. Weldon ale zdůraznil, že mise v Libyi je soukromá a chce během ní apelovat na Kaddáfího, aby se vzdal moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Od první linie, 3. dubna 2011 | Foto: Martin Dorazín

„Weldon není v Libyi poprvé, byl tam už v roce 2004. Tehdy tam byl vyslán, aby podpořil Kaddáfího, když se vzdával programu nukleárních zbraní. Od té doby tam byl už třikrát,“ připomněl spolupracovník ČRo v USA Dušan Neumann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v USA Dušan Neumann ve Světě o třetí.

Mise Weldona je údajně soukromá, nicméně o ní ví jak kongres, tak Bílý dům. „Osobně si myslím, že je to průzkumná cesta, aby se zjistilo, jak vlastně s Libyí zacházet ze strany Spojených států, protože prezident Obama autorizoval účast na útocích bez souhlasu kongresu a má s tím teď doma veliké potíže,“ vysvětlil Neumann.

Povstalci v Benghází mezitím vytvořili takzvanou přechodnou Národní radu. Zatímco tento orgán už uznaly, coby přechodnou vládu, Francie, Itálie a Katar, Spojené státy se zatím k podobnému kroku nechystají. Podle Neumanna totiž nikdo přesně neví, s kým vlastně jednat a koho rebelové ve skutečnosti reprezentují.

Spojené státy se na náletech v Libyi přestaly podílet v pondělí. Muammar Kaddáfí pak poslal americkému prezidentovi Obamovi dopis. „Podobný poslal už i v minulosti. Prezidenta Obamu oslovuje jako vlastního syna a vyjadřuje mu dokonce podporu v nastávající volební kampani,“ uzavřel Neumann. Bílý dům na dopis oficiálně neodpověděl.

Helena Berková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme