Bývalý kosovský premiér byl zproštěn obžaloby z válečných zločinů

Bývalý kosovský premiér a jeden z velitelů gerilové Kosovské osvobozenecké armády Ramush Haradinaj je na svobodě. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho nechal okamžitě propustit, když ho soudci zprostili obžaloby. Haradinaj čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Z úřadu premiéra odešel v roce 2005 a haagskému tribunálu se vzdal dobrovolně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramush Haradinaj (vpravo) | Zdroj: ČTK

Stejně jako Ramush Haradinaj odešel od soudu s osvobozujícím rozsudkem i velitel elitní jednotky Černých orlů v Kosovské osvobozenecké armádě Idriz Balaj. Třetí ze souzených příslušníků kosovských geril Lahi Brahimaj ale stráví 6 let ve vězení za mučení a kruté zacházení se srbskými a romskými civilisty.

Soud musel dva obviněné propustit, protože se jim vinu nepodařilo nade vší pochybnost prokázat. Soudce Alphonsus Orie zdůraznil, že proces byl značně ovlivněný strachem svědků v případě Haradinaje a ostatních vypovídat. Bývalého premiéra Haradinaje považuje většina kosovských Albánců za národního hrdinu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme