Bývalý liberijský prezident Taylor se dozví výši trestu za krvavé diamanty

Zvláštní soud pro Sierra Leone dnes vynese výši trestu pro bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora, který byl shledán vinným už na konci dubna. Proces s Charlesem Taylorem je přelomovou událostí – vůbec poprvé byl mezinárodním tribunálem odsouzen bývalý nejvyšší představitel státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charles Taylor před haagským tribunálem | Zdroj: Reuters

Když bývalý prezident Libérie při zahájení procesu sebevědomě sliboval, že bude vypovídat jen a jen pravdu, nejspíš netušil, že soud jej nakonec shledá vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Občanská válka v Sierra Leone patří k nejtemnějším kapitolám přelomu tisíciletí. Krutost, která ji provázela, byla stejně mimořádná jako nepochopitelná. Zůstaly po ní tisíce úmyslně zmrzačených lidí.

Charles Taylor jako prezident Libérie podporoval vzbouřence ze sousední Sierra Leone, kteří svrhli tamní vládu. Rebelové mu za to platili krvavými diamanty. Svoji vinu však Taylor striktně odmítá.

„Nejsem a nebyl jsem ani terorista ani násilník, jsem otec 14 dětí. A celý život jsem se choval tak, jak jsem nejlépe uměl. Respektoval jsem právo a spravedlnost,“ uvedl před soudem v Haagu.

Dnes si vyslechne rozsudek, očekává se nejméně deset roků vězení. Soud má ale hlavně symbolický význam. Mocní tohoto světa by ode dneška měli mít na zřeteli, že ani oni nejsou beztrestní.

Jaromír Marek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme