Bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí je zřejmě mrtvý

Libyjští povstalci údajně dopadli svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Agenturám to oznámil jeden z členů přechodné národní rady s tím, že plukovník má zraněné obě nohy. Podle televize Al-Džazíra svým zraněním podlehl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí na archivní fotografii

Muammar Kaddáfí na archivní fotografii | Zdroj: Reuters

Muammara Kaddáfího údajně dopadli v jeho rodné Syrtě. Podle agentury Reuters ho chytili schovaného v díře, někde pod zemí. Údajně křičel: nestřílejte, nestřílejte. Nicméně při střelbě byl prý raněn na obou nohou. „Je zraněn na obou nohách, byl odvezen sanitkou,“ řekl agentuře člen prozatímní národní rady Abdel Madžíd. Svým zraněním pak prý podlehl.

Tvrdí to libyjská televize. Neuvedla žádný zdroj, ale její informaci nezávisle potvrdila stanice Al Džazíra s odvoláním na vlastní redaktory přímo v Libyi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o smrti Muammara Kaddáfího ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Informace o dopadení Kaddáfího i jeho smrti jsou protichůdné. Podle agentury Reuters i arabské televize Al-Džazíra Kaddáfí podlehl svým zraněním, která byla způsobená během jeho útěku ze Syrty v konvoji, na který zaútočilo NATO.

Agentura AFP zase s odvoláním na jiné svědky tvrdí, že Kaddáfí byl sice vážně zraněn při operaci NATO, ale keště dýchal. Severoatlantická aliance se zatím nevyjádřila a informace prověřuje.

Boje o Syrtu vrcholí. Povstalci střílí z tanku na Kaddáfího vojáky. | Foto: Reuters

Podle posledních informací byl Kaddáfí ve větší skupině svých příznivců. Měl mezi nimi být i Músá Ibráhím, Kaddáfího mluvčí, který často vystupoval na televizních obrazovkách a hájil linii Kaddáfího do poslední chvíle. Ibráhím byl údajně dopaden, je naživu a byl převezen do výslechových prostor.

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák řekl ve Světě o druhé na Rádiu Česko, že kdyby se potvrdilo, že Muammar Kaddáfí skutečně zemřel, byla by to pro Národní prozatímní vládu velmi dobrá zpráva.

„Znamenalo by to, že ti povstalci už se definitivně mění v nové vládce Libye. Oni také řekli, že pokud dobijí Syrtu a pouštní město Bání Valíd, tak že už vyhlásí, že ta etapa odboje skončila,“ uvedl Milan Slezák.

Kaddáfí vládl 40 let

Smrtí Kaddáfího se uzavřela jeho více než čtyřicetiletá moc v Libyi. Plukovník se do čela země dostal vojenským převratem už v roce 1969. A díky svému politickému čichu se udržel až do nedávné doby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtyřicetiletou vládu Muammara Kaddáfího v Libyi připomněl redaktor ČRo Ondřej Houska

Dobře věděl o protiamerických a protiizraelských instinktech prostých Arabů. Stylizoval se proto do role bojovníka proti imperialistům a Židům. Odtud už byl jen krůček k podpoře terorismu.

Libye teroristy nejen financovala, ale teroristické útoky také sama prováděla. Ale když to začalo být příliš nebezpečné, Kaddáfí rychle obrátil. Jen pár dní po americkém svržení Saddáma Husajna se zřekl terorismu i zbraní hromadného ničení. A byl také králem populismu všeho druhu.

Muammar Kaddáfí se narodil 7. června 1942 poblíž města Syrta
- září 1969 stál v čele puče, který svrhl krále Idríse
Vzápětí vyhlásil republiku a zestátnil všechny zahraniční podniky
- 1973 vyhlásil kulturní a lidovou revoluci
- 1977 zavedl systém přímé vlády lidu (džamáhíríja)
- 2003 uznal odpovědnost za atentát v Lockerbie

„Znáte Pepsi Colu a Coca Colu,“ ptá se Kaddáfí v projevu. Tyto nápoje prý pocházejí z Afriky, zlí Američané je chudým Afričanům jen ukradli. Za tento a další podobné projevy Kaddáfímu 40 let tleskaly davy.

Bez tvrdé ruky by to ale samozřejmě nešlo. Plukovník tak v době své vlády nechal zavraždit desítky tisíc lidí.

Vedle toho byl pověstný i svým leckdy bizarním vystupováním na mezinárodní scéně. Na zahraničních cestách nocoval v beduínském stanu. A amerického prezidenta Baracka Obamu označil za muslima.

Obama podle Kaddáfího trpí komplexem méněcennosti a snaží se být bělejší než bělochové. Podobnými bizardními výroky Kaddáfí během své vlády rozhodně nešetřil. Od pádu ho ale nakonec neuchránila klaunská rétorika, populismus ani teror.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Igor Maňour, Milan Slezák, Martina Mašková, Ondřej Houska, Eva Presová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme