Bývalý mluvčí serveru WikiLeaks vydává knihu nejen o Assangeovi

V USA a dalších 15 zemích světa má vyjít kniha o zákulisí WikiLeaks. Knihu o Assangeovi a jeho serveru napsal bývalý mluvčí WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg. Nazval ji 'Uvnitř Wikileaks: Můj čas s Julianem Assangem na nejnebezpečnější internetové stránce světa' a svého bývalého kolegu v ní nijak nešetří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

World Press Photo, 2. cena v kategorii Lidé

World Press Photo, 2. cena v kategorii Lidé | Zdroj: ČTK

Důvodů, proč Daniel Domscheit-Berg server opustil, bylo podle něj mnoho: „Projekt se v posledních měsících hlavně od zveřejnění videa Collateral Murder hodně rozrostl a získal na popularitě. Měl změnit vnitřní strukturu, rozhodovací mechanismy, role lidí a jejich zodpovědnost - prostě všechno to, co dělá organizaci organizací. To se bohužel na základě jiných priorit nestalo. Takže bylo možné, že jsem byl na čtyři týdny suspendován, i když to tým neschvaloval. A za této situace už pro mě nebylo snesitelné tam dál pracovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Knihu na Rádiu Česko představil německý spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka

Podle Jaroslava Šonky, spolupracovníka Českého rozhlasu v Německu, kde kniha také vychází, Domscheit-Berg v knize kritizuje právě strukturu serveru, i když i o Assangeovi prozradil velmi mnoho: „Hlavně o jeho snaze dominantně celé věci ovládat. On poukazuje kriticky na strukturální vady celého projektu, které spočívaly v tom, že Assange se snaží soustřeďovat všechno na svou osobu, že dnes najdeme méně odkazů na WikiLeaks než na Juliana Assange, když se snažíme udělat rešerši na základě vlastního počítače.“

„Snaží se v této knize poukázat na to, že celý projekt by svým duchem měl vést k tomu, že zdroje jsou otevřenější, práce v organizaci bude spolehlivější. To znamená, že desetitisíce odkazů, které organizace dostává, se dostanou na internet poměrně rychle, že nebudou tak selektivně přidělovány do médií a podobně,“ popisuje Domscheit-Bergerovu kritiku Šonka.

Daniel Domscheit-Berg po svém odchodu z WikiLeaks založil vlastní server, který pracuje na podobném principu jako WikiLeaks a jmenuje se OpenLeaks. Tento server zveřejňuje stejné informace jako Assangův projekt, ale liší se právě metoda, která je otevřenější.

Tomáš Pavlíček, Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme