Bývalý německý kancléř Kohl vysoudil za životopis milion eur

Rekordní odškodné milion eur (27 milionů Kč) přiřkl německý soud bývalému kancléři Helmutu Kohlovi za újmu, kterou mu způsobilo zveřejnění jeho neautorizovaného životopisu. Kniha, která se stala bestsellerem, podle soudu závažně poškodila osobnostní práva tohoto 87letého bývalého politika. Proti rozsudku se lze ještě odvolat.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl | Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain | Zdroj: Wikimedia Commons

Jádrem sporu je kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého německého kancléře.

Části rozhovorů, které vedl Schwan s Kohlem v letech 2001 a 2002 a které měly sloužit jako podklad politikova autorizovaného životopisu, podle dřívějšího rozhodnutí soudů autoři ve své knize použili nezákonně.

Johnson: Británie by se nejspíš na žádost USA připojila k dalšímu úderu v Sýrii

Číst článek

Před vydáním čtvrtého a posledního dílu memoárů se totiž Kohl a Schwan pohádali a někdejší kancléř spolupráci s publicistou ukončil. Schwan si ovšem pásky, na které rozhovory zaznamenal, uschoval a místo posledního dílu memoárů na jejich základě napsal spolu s Jensem právě knihu Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle. Kohl později pásky na Schwanovi vysoudil.

V knize jsou mimo jiné zmíněna Kohlova kritická vyjádření o jeho oponentech a někdejších spolupracovnících. O současné kancléřce Angele Merkelové prohlásil, že při státních večeřích ani „neuměla jíst nožem a vidličkou". Prý ji několikrát musel upozornit, aby se ztišila. Christiana Wulffa, který kvůli sérii afér v roce 2012 po pouhých dvou letech opustil úřad německého prezidenta, označil za „velkého zrádce" a zároveň za „nulu".

Dosavadní rekord ve výši odškodnění za závažné porušení osobnostních práv byl v Německu zhruba 400.000 eur (10,8 milionu Kč), uvedla agentura DPA. Kohl původně požadoval pět milionů eur (135 milionů Kč).

Helmut Kohl byl dlouholetý předseda křesťanských demokratů a ve funkci kancléře, kterou zastával v letech 1982 až 1998, rozhodujícím způsobem přispěl k opětovnému sjednocení Německa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme