Bývalý panamský diktátor Noriega stane ve Francii před soudem

Bývalého panamského vládce Manuela Noriegu přivede dnes eskorta k pařížskému soudu. Američané, kteří ho zajali při invazi v roce 1989, někdejšího diktátora před časem vydali Francii. Prokuratura ho tam obviní z praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Noriega si už za stejný zločin, tedy praní špinavých peněz odseděl téměř dvacet let právě v amerických věznicích. Noriegu odsoudili ve Francii v nepřítomnosti už v roce 1999 k deseti letům vězení. O okolnostech vydání bývalého panamského diktátora z USA do Francie se dodnes spekuluje. Údajně byla hlavním motivem snaha udržet klid ve Střední Americe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný ve Světě o deváté.

Noriega podle obžaloby vypral právě ve Francii 2,3 milionů eur. Nebyly to jen jeho peníze, nemalý podíl měla i jeho manželka.

Panama před měsícem požádala francouzské úřady o Noriegovo vydání. V Panamě by sice dostal dostal dvacet let, ale sám Noriega spoléhá na zákon, podle něhož vězeň v určitém věku může požádat o propuštění do domácího vězení.

Ve Francii hrozí Noriegovi zmíněných 10 let nebo soud může zahájit zcela nový proces, kde by mohla být sazba ještě tvrdší.

Jan Pokorný, Lukáš Vincourek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme