Bývalý politik Po Si-laj už je ve vězení, šance na omilostnění jsou minimální

Kdysi významný čínský politik Po Si-laj už zcela ukončil svou kariéru a také s největší pravděpodobností i život na svobodě. Za korupci, zpronevěru a zneužití moci dostal včera doživotní trest. Po oznámení rozsudku ho policie převezla přímo do elitního pekingského vězení, kde má strávit zbytek svého života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Si-laj | Foto: Reuters

V tomto vězení byl v minulosti držen i jeho kdysi také politicky činný otec. Soud také včera rozhodl o tom, že zabaví i všechen majetek Po Si-laje.

Bývalý významný čínský politik se teď může do 10 dnů od verdiktu odvolat, zatím ale všechny jeho námitky soud zavrhl, takže velké šance na jeho omilostnění nebo snížení trestu nejsou.

Odborníci na právo také poukazují na to, že takto vysoký trest je exemplární a nebude jistě v následujících měsících jen tak snížen. Peking chce, aby se na zavřeného Po Si-laje zapomnělo a nevyvolával žádné emoce, což by se v případě obnovení procesu mohlo stát.

Čínská media o rozsudku píší minimálně, obvykle vyzdvihují jen to, že Po Si-laj byl odsouzen za to, že přijal úplatky ve výši 20 milionů juanů, což je asi 60 milionů korun, a další miliony zpronevěřil. Trest je dáván do souvislosti s politikou nového čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který propaguje boj s korupcí.

Oproti tomu západní média o procesu hovoří jako o ne zcela transparentním. Až dnes se například novináři dozvěděli o tom, jak Po Si-laj po vyslechnutí rozsudku křičel, že je zmanipulován, a plakal.

Všechny informace, které se dostávají ven, jsou stranou bedlivě kontrolovány. Po Si-laj má stále řadu příznivců, kteří ho stále podporují a věří v jeho nevinu.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme