Bývalý polský rocker Pawel Kukiz zakládá politickou stranu

Polsko potřebuje změnu! Tohle heslo hlásá bývalý rocker Pawel Kukiz. Velká část především mladých Poláků s ním souhlasí. Dnes proběhne zakládající sjezd jeho politické strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rocker Pavel Kukiz má podle průzkumů podporu voličů (archivní foto po 1. kole prezidentských voleb)

Bývalý rocker Pavel Kukiz má podle průzkumů podporu voličů (archivní foto po 1. kole prezidentských voleb) | Zdroj: Reuters

Kukiz slibuje nastolení nového volebního systému, změnu z poměrného volebního systému na většinový, což by mohlo mít na polskou politickou scénu opravdu velký dopad.

Není jasné, jestli Sejm a senát takovou radikální změnu podpoří, to hlavní asi je, že Pavel Kukiz nabízí změnu, a na to slyší hlavně mladí lidé.

Ti pro něj volili v prezidentských volbách, proto se stal důležitým hráčem také v parlamentních volbách, které ale tady budou až na podzim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z rockera vysoce postaveným politikem. O stoupající popularitě Pawela Kukizy hovořil ve vysílání zpravodaj Vít Pohanka

Podle průzkumů má Kukiz zhruba 20 procent hlasů, takže je docela vysoká pravděpodobnost, že se on či jeho spolupracovníci dostanou do vlády.

Co budou Kukizovi lidé navrhovat a dělat, zda budou ve vládě s opoziční stranou Právo a spravedlnost, která má podle průzkumů vyhrát, zatím není známo.

Je však zřejmé, že Polsko stojí před docela velkou politickou změnou, která může vést ke změně současného společenského konzervatismu, který je nepřátelský například vůči homosexuálům či lidem, kteří potřebují umělé oplodnění.

Polsko se tak možná vrátí do doby mezi lety 2005 až 2007, kdy zde vládlo Právo a spravedlnost pod Jaroslavem Kaczinským, který je dnes šedou eminencí strany.

Bez ohledu na budoucí složení vlády se však zahraniční politika Polska nezmění. Poláci spoléhají na americkou podporu při případné ruské agresi a pokud by to šlo, chtěli by tu i stálé americké základny.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme