Bývalý poslanec zastřelený u Moskvy a výbuch auta v Luhansku. Ukrajinské síly likvidují proruské politiky

Ukrajinská tajná služba SBU podle ukrajinských médií zlikvidovala v Rusku bývalého ukrajinského poslance Illju Kyvu, který zastával silně proruské pozice a na Ukrajině byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu. V okupovaném Luhansku vybuchl automobil s proruským politikem Olegem Popovem a před několika týdny zemřel při atentátu proruský separatista Michail Filiponěnko.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyva byl v letech 2019 až 2021 členem proruské strany Opoziční platforma-Za život

Kyva byl v letech 2019 až 2021 členem proruské strany Opoziční platforma-Za život | Zdroj: Profimedia

„Likvidace arcizrádce, kolaboranta a propagandisty Illji Kyvy je speciální operací SBU,“ citovala agentura Unian svůj zdroj z bezpečnostních složek.

Jourová: Ukrajina intenzivně pracuje na systému proti korupci. Už nedělají reformy jen pro Brusel

Číst článek

Kyva byl v letech 2019 až 2021 členem proruské strany Opoziční platforma-Za život, odkud byl kvůli kritice stranického vedení vyloučen. Před plnohodnotnou ruskou invazí na Ukrajinu loni v únoru vyzýval ke sjednocení Ruska a Ukrajiny, podporoval ruského prezidenta Vladimira Putina a tvrdil, že ukrajinský národ se musí „osvobodit“, napsal o Kyvovi ruský opoziční portál Meduza.

V březnu 2022 ukrajinský parlament odebral Kyvovi poslanecký mandát. V listopadu ho pak ukrajinský soud v nepřítomnosti odsoudil na 14 let do vězení, mimo jiné za vlastizradu. Nedlouho před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu v loňském roce Kyva z Ukrajiny odjel pod záminkou, že jede na dovolenou. Později vyšlo najevo, že žije v Rusku.

Další akce

V centru okupovaného Luhansku na východní Ukrajině vybuchl automobil s proruským politikem Olegem Popovem, který posléze podlehl utrpěným zraněním, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

Luhansk se na jaře 2014 stal jednou z bašt proruských separatistů, Popov zde působil jako poslanec parlamentu samozvané Luhanské lidové republiky (LNR). Tu vyhlásili separatisté a loni na podzim ji anektovalo Rusko, podobně jako tři další částečně okupované ukrajinské regiony. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává. Ukrajinci pokládají Popova za kolaboranta s ruskými okupanty, podobně jako Vladimira Rogova, který o útoku informoval.

,Něco se stalo na poslední chvíli.‘ Zelenskyj zrušil projev v Senátu USA, měl vyzvat k podpoře Ukrajiny

Číst článek

„Znovu teroristický útok. V centru Luhansku teroristé vyhodili do povětří automobil. Stalo se to u stadionu v centru města. Podle předběžných údajů byl při výbuchu raněn poslanec Oleg Popov,“ napsal na telegramu Rogov, jehož vyjádření citovala ruská i ukrajinská média. Auto po explozi vzplálo a shořelo, na místě zasahovali hasiči, dodala ruská agentura RIA Novosti. TASS později informoval o Popovově smrti.

List Ukrajinska pravda připomněl, že ruská média již loni v září informovala o zabití Popova, ale posléze se ukázalo, že šlo o zpravodajskou hru. Na Popova se údajně chystal atentát, který si podle ruského tvrzení objednala ukrajinská tajná služba SBU, a tak Popov raději načas zmizel.

Minulý měsíc byl v okupovaném Luhansku při atentátu zabit jeden z vůdců proruských separatistů na východě Ukrajiny Michail Filiponěnko. V jeho autě explodovalo výbušné zařízení a Filiponěnko utrpěl smrtelná zranění, uvedl portál LuhanskInformCentr s odvoláním na Filiponěnkova syna.

K atentátu se přihlásila ukrajinská vojenská rozvědka, která uvedla, že jej provedla spolu s místním hnutím odboje. Filiponěnko svého času patřil k zakladatelům a velitelům ozbrojených sil separatistů. Byl také poslancem parlamentu LNR.

Podle ukrajinské rozvědky se Filiponěnko „podílel na organizování vězeňských táborů v okupované části Luhanské oblasti, kde byli váleční zajatci a civilní rukojmí vystaveni nelidskému mučení“, a také osobně „krutě mučil lidi“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme