Bývalý premiér Pobřeží slonoviny unikl zatčení

Bezpečnostní síly Pobřeží slonoviny se dnes pokusily zatknout bývalého premiéra Alassanea Ouattaru v jeho abidžanské rezidenci, avšak jemu se podařilo z domu uniknout. Oznámil to mluvčí jeho Sdružení republikánů (RDR) Aly Coulibaly. Podle agentury Reuters německá velvyslankyně v Abidžanu oznámila, že se Ouattara uchýlil do její rezidence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informace o pokusu zatknout bývalého premiéra zatím nebyly potvrzeny z nezávislých zdrojů. Nicméně bezpečnostní síly se před jeho rezidencí střetly s demonstranty, které rozháněly slzným plynem. Obyvatelé čtvrti potvrdili, že slyšeli i střelbu a explozi slepých nebo slzných granátů.

Ouattarovi stoupenci hlavně v Abidžanu od rána demonstrovali za vyhlášení nových prezidentských voleb. Ouattara se nesměl těch nedělních zúčastnit kvůli nejasnostem kolem svého původu. Krátce před incidentem u svého domu oznámil, že protestní demonstrace budou pokračovat, dokud nebudou vyhlášeny volby nové.

Ouattarovci se dostali do násilných sporů s příznivci Lidové fronty Pobřeží slonoviny (FPI) vedené Laurentem Gbagbem, který v nedělních volbách zvítězil. Terčem násilností se staly i abidžanské kostely a mešity. Podle islámských zdrojů byli při útoku na jednu mešitu dva lidé zabiti.

Ouattarovi stoupenci pocházejí zejména z muslimského severu, zatímco jejich odpůrci podporující Gbagba se rekrutují z křesťanského a animistického jihu a západu. Střety mezi oběma tábory se ale nevyhnuly ani několika provinčním městům.

Tožský prezident Gnassingbé Eyadéma jako současný výkonný předseda Organizace africké jednoty (OAJ) dnes z Berlína vyzval k uspořádání nových prezidentských voleb v Pobřeží slonoviny.

Chargé d'affaires z českého zastupitelského úřadu v Abidžanu Karel Lizerot dnes v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že i když ve středu večer do tzv. bezpečnostní zóny velvyslanectví USA, kde se nachází i česká ambasáda, vnikli demonstranti i vojáci, čeští diplomaté nejsou nijak ohroženi. Mimo ně v zemi žije pouze jedna česká rodina, o níž nemá Lizerot zprávy, předpokládá však, že je v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme