Bývalý prezident Mexika chce v zemi legalizovat drogy

Bývalý mexický prezident doporučil ve své zemi legalizaci drog. Chce tak vyřešit problém s mexickou narkomafií, která terorizuje části země. Vicente Fox napsal na svém webu, že je třeba zvážit legalizaci výroby, prodeje i distribuce drog. Ukázalo se prý, že represe nic nevyřeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy objevené v mexické dodávce | Foto: Alexandr Pícha

V Mexiku jsou drogy obrovským problémem. Ale ne konzumace samotná, ale spíš zločin s ní spojený. Drogové kartely dodávají drogy dál, hlavně do Spojených států. K tomu potřebují zázemí, a to si v Mexiku dokázali vytvořit. Jde o spletité sítě, které prostupují i úřady, korumpují policisty. A ne jen řadové, ale i policejní šéfy. A na jejich činnost je navázaná obrovská kriminalita, hlavně zabíjení.

Od nástupu současného prezidenta Felipa Calderóna do úřadu, což jsou už 4 roky, mají drogy v této souvislosti na kontě třicet tisíc lidských životů. Ať už je to boj vlády proti kartelům, tak vzájemné vyřizování účtů.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek mluvil v Odpoledním Radiožurnálu o drogové problematice v Mexiku

Mafiáni se také snaží zastrašit ty, co uplácejí. Nepohodlné lidi rozkládali v sudech s kyselinou a podobně.
Vláda dokonce nasadila do boje proti drogovým kartelům vojáky, kteří nejsou napojení na místní struktury, a nejsou tedy zkorumpovatelní. Ale zatím to nebylo nic platné a situace je čím dál horší.

Bývalý prezident Fox rozhodně odmítl, že by považoval drogy za něco dobrého. Jeho úvaha je taková, že boj proti drogám a násilí stál už příliš mnoho peněz i životů. Situace došla tak daleko, že posílat další vojáky je zbytečné. Povolením obchodu s drogami, jejich ceny klesnou, každý si bude moci prodávat drogy, a zločinecké struktury pracující mimo zákon by přišly o obživu.

Současný prezident Calderón, který je ze stejné strany jako jeho předchůdce Fox, tedy z konzervativní strany PAN, je ovšem proti povolení obchodu s drogami.

David Koubek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme