Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Gbagbo odmítá kapitulovat

Boje v Pobřeží slonoviny mezi stoupenci nově zvoleného prezidenta Alassana Ouattary a bývalé hlavy státy Laurenta Gbagby pokračují. Francouzským jednotkám se v noci na dnešek podařilo osvobodit japonského velvyslance po té, co se jeho rezidence dostala pod palbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží slonoviny. Ozbrojenci věrní bývalému prezidentovi Gbagbovi | Zdroj: Reuters

Francouzi museli použít bitevní vrtulníky, aby Okamuru Jošifumiho a deset dalších lidí z velvyslanectví dostali. K operaci došlo jen kousek od místa, kde se podle všeho ukrývá bývalý prezident Gbagbo.

Podle francouzských zdrojů Gbagbo odmítl kapitulovat a nadále se se svými přívrženci brání útokům jednotek nově zvoleného prezidenta Outtary. Jednání o odstoupení Gbagba selhala kvůli jeho neústupnosti, prohlásil šéf francouzské diplomacie Alain Juppe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Pobřeží slonoviny rozebral ve Světě o osmé Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Laurent Gbagbo byl ochoten vyjednávat o příměří, kvůli nebezpečí pro civilní obyvatelstvo. Francie na něj ale neustále naléhala, aby podepsal dokument, kterým by uznal Alassana Ouattaru za prezidenta. Jenže fakt, že se Francie postavila za povstalce, podporuje je i vojensky a tlačí na odchod Gbagba, znamená, že ztratila důvěryhodnost jako nestranný mediátor. To se Gbagbovi samozřejmě nelíbí.

On nechce odejít do exilu nebo politického důchodu a neustále tvrdí, že to byl on, kdo vyhrál podzimní prezidentské volby. Takže zúčastněné strany neustále trvaly na svém a nebyly schopné kompromisu. Proto jednání skončila neúspěchem.

Na prezidentskou rezidenci v Abidžanu následně zaútočily povstalecké jednotky. Alassane Ouattara včera celý den tvrdil, že jeho muži jsou v budově. Jenže tuto informaci opakuje už několik dní a ukázalo se, že stejně jako dřív nebyla pravdivá. Podle svědků se kolem rezidence střílelo jak z automatických pušek, tak z těžkých zbraní. A boje trvaly několik hodin, než se Ouattarovi muži opět stáhli. Teď se zdá, že bunkr obléhají. Mohou se pokusit Gbagba a jeho nejbližší třeba vyhladovět.

Ouattara a Francie viněni z pokusu o atentát

Gbagbovi stoupenci obvinili Ouattaru a Francii z pokusu o atentát. Ouattara to odmítá. Tvrdí, že chce Gbagba zajmout živého a postavit ho před soud. Tomu víceméně zatím odpovídá dlouhý boj, protože dobýt bunkr, tak aby klíčové osoby v něm přežily, není nic snadného. Na druhou stranu i když do něj nemůžou naházet pár granátů nebo ho trefit raketou, tak není nic snazšího než Gbagba zastřelit a pak říct, že šlo o nehodu nebo že se příliš bránil a vojáci neměli na vybranou. Nicméně bez kapitulace Gbagby se jeho věrní nemusí vzdát a občanská válka může pokračovat.

Francie se ještě před začátkem vyjednávání nechala slyšet, že pokud Gbagbo nepřistoupí na její podmínky, tak proti němu opět zahájí vojenskou operaci. K tomu nakonec pravděpodobně nedošlo. Paříž vyvrací, že by se přímých bojů účastnila. Nicméně její jednotky v okolí prezidentské residence operovaly. Zachraňovaly japonského velvyslance, jehož ambasáda se ocitla pod palbou.

Igor Maňour, Jan Šmíd, Ondřej Bouda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme