Bývalý prezident USA Bush starší je kvůli silné horečce na jednotce intenzivní péče

Bývalý americký prezident George Bush starší je na jednotce intenzivní péče. 88letý politik je v nemocnici už několik dní kvůli horečce, jeho stav se v posledních dnech zhoršoval. Úřady to tajily několik dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Margaret Thatcherová a George Bush starší | Foto: Bílý dům

Lékaři si nejdřív mysleli, že 88letý Bush bude na vánoční svátky doma. Jeho zdravotní stav se ale zhoršil a v neděli ho převezli na jednotku intenzivní péče.

„Jeho stav se několikrát zhoršil, opakovaly se horečky. Lékaři dělají vše, co je v jejich silách, jsou opatrně optimističtí, že léčba bude účinná. Na jednotce intenzivní péče je proto, že jeho stav nebyl dobrý, teď doufají, že léky zaberou a obrátí se to k lepšímu,“ řekl mluvčí rodiny Bushů Jim McGrath.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotním stavu G. Bushe mluvila redaktorka Karolína Rezková

George Bushe staršího trápí zdravotní potíže už delší dobu. Naposledy hospitalizován v listopadu, když trpěl bronchitidou. Tehdy v nemocnici strávil zhruba týden. Nyní je v nemocnici opět kvůli zánětu průdušek. Po něm následovaly vysoké horečky, kvůli kterým mu lékaři předepsali jen tekutou stravu. Lékaři exprezidentovi podávají lék na horečku Tylenol.

Přesto je exprezident při plném vědomí, v dobré náladě a dokonce žertuje s lékaři. Na Boží hod vánoční s ním v nemocnici byla jeho manželka Barbara, syn Neil a další členové rodiny. Bushe staršího dvakrát navštívil i jeho další syn - bývalý americký prezident George W. Bush.

Lékaři zatím nevědí, co je příčinou sílící horečky. Bush byl naposledy hospitalizován v listopadu, když trpěl bronchitidou. Tehdy v nemocnici strávil zhruba týden.

Bush starší je veteránem 2. světové války a do prezidentského křesla usedl v roce 1989 jako 41. americký prezident. Do Československa přijel o rok později, na první výročí Sametové revoluce. Tehdy přivezl do Prahy kopii Zvonu svobody a na Václavské náměstí se na jeho projev přišlo podívat přes sto tisíc lidí.

„A tak jsem pyšný na to, že mohu třikrát zazvonit, jednou za vaši odvahu, jednou za vaši svobodu a jednou za vaše děti. Ať Bůh žehná Československu. Velmi vám všem děkuji,“ pronesl tehdy Bush. Prezidentem USA byl až do roku 1993.

ČRo 1 - Radiožurnál, ak, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme