Rumunský exprezident spolupracoval s Ceaušeskovou tajnou policií, potvrdil soud

Bývalý rumunský prezident Traian Basescu spolupracoval jako student s někdejší obávanou komunistickou tajnou policií Securitate. Podle agentury AFP k tomuto závěru v pátek dospěl soud v Bukurešti.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rumunský prezident Traian Basescu | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Obžalovaný Traian Basescu byl spolupracovníkem Securitate,“ oznámil soud svůj verdikt. K tomuto závěru podle zdůvodnění dospěl na základě dokumentů ze 70. let, kdy dnes 67letý Basescu studoval na Námořním institutu v černomořském přístavním městě Constanta.

Basescu je významným rumunským politikem od pádu komunistického režimu někdejšího autoritářského vůdce Nicolae Ceaušeska v prosinci 1989. V letech 2004 až 2014 byl po dvě funkční období prezidentem. Byl také starostou Bukurešti a několikrát působil i jako ministr. V letošních květnových volbách se dostal do Evropského parlamentu za menší středopravicovou stranu.

„Nevěděl jsem, že se jedná o Securitate,“ hájil se Basescu před rumunskými novináři, když přiznal, že nějakému důstojníkovi skutečně předal informace o některých svých kamarádech. Cítí se nevinný a proti rozhodnutí soudu, které neobsahuje žádnou trestní sankci, se hodlá odvolat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme