Bývalý šéf britské diplomacie Cook zemřel při výletu ve Skotsku

Ve věku 59 let dnes zemřel bývalý britský ministr zahraničí Robin Cook. Podle stanice BBC zkolaboval při výletu ve Skotsku a běhěm převozu do nemocnice skonal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robin Cook | Zdroj: ČTK

Cookovi se udělalo špatně při výstupu na 721 metrů vysokou horu Ben Stack na severozápadě Skotska. Do nemocnice ho převezl vrtulník, ale lékaři už mohli konstatovat jen smrt.

Cook byl odpůrcem války v Iráku a po volbách v roce 2001, v nichž zvítězili labouristé, se stal předsedou Dolní sněmovny. Ministrem zahraničí byl v letech 1997 až 2001. Na post předsedy dolní komory parlamentu rezignoval v roce 2003 na protest proti chystané válce v Iráku.

Sklidil mimořádný ohlas za projev, jímž se s funkcí loučil. "Proč je tak naléhavé zahájit nyní vojenskou akci a odzbrojit vojenskou mašinérii, která je zde 20 let a již jsme sami pomáhali vytvořit?" prohlásil.

Cookův nástupce ve funkci šéfa britské diplomacie Jack Straw řekl, že je zprávou zdrcen. "Byli jsem přátelé skoro 30 let a naše přátelství přežilo i rozdílné postoje k Iráku. Byl to vynikající zákonodárce své generace a výborný ministr zahraničí. Jeho ztrátu hluboce lituji," uvedl Straw.

Cook rád jezdil na koni a na kole a byl také zaníceným turistou. Znám je sňatkem se svou bývalou sekretářkou Gaynor Reganovou, s níž se oženil jen měsíc po rozvodu s první ženou.

Eva Ziliziová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme